Jahodám je třeba ulehčit

Dlouhotrvající sucho je pro zahrádkáře jako za trest. Pokud mají dostatek vody, musí dlouho a vydatně zalévat veškerou zeleninu i některé ovoce. A také nově zasazené stromky. Nebo se bez dostatku vody dívat, jak vše živoří a usychá. Tento rok jsou také nádrže na dešťovou vodu téměř zbytečné. Na jaře pršelo málo, voda z nich je už dávno spotřebována. A polévat pitnou vodou je problém. Nejen, že v mnoha vesnicích je v létě takové využívání vody z vodovodu zakázané, ale zejména je to i drahé. Polít dvoje jahody v truhlíku na balkoně se dá, několikarovou zahradu už ale pocítíte i na své peněžence.


My naštěstí disponujeme vydatnou studnou, ačkoli čerpání vody elektrickým čerpadlem jsme si nemohli nevšimnout na elektroměru. A přestože nezaléváme hadicí a rozstřikováním vody po celé zahradě, nýbrž „po staru“ z oteplovací nádrže nosíme vodu ručně v polívacích konvách ke kořenům každé rostliny, dlouhotrvající sucho se podepisuje i na naší zahradě.

Roznášení vody po celé zahradě nám zpříjemňují jahody, klasické zahradní i měsíční, pod ovocnými stromků. Každou chvíli si nějakou odtrhneme a osvěžíme se. Samozřejmě i na jahodách je patrné dlouhotrvající sucho, vždyť u nás nepršelo už měsíc. Některé plody jahod začínají usychat.

Jahody tvoří plody ne pro naši radost, ale snaží se zachovat rod. Po uschnutí šťavnatých sladkých červených plodů se z nich uvolňují semínka, které se snaží zakořenit a vyrůstají z nich nové rostlinky jahod. Proto rostliny předávají veškerou energii, a také vodu, do dozrání plodů.

jahody

Minimalizovat spotřebu vody dokáže nastýlání jahod slámou nebo senem. Slunce díky mulči nepřehřívá kořenový systém a ani vítr zem nevysušuje. Zbývá více vody jahodám.

Tím, že jahody pravidelně konzumujeme, minimalizujeme množství plodů, o které se rostlinka musí starat a zásobovat vodou přes kořeny. A jahody tuto ztrátu kompenzují nasazením nových květů a vytvářením nových plodů. Malé plody jsou ale méně náročné na vláhu. Takže tím, že si pochutnáváme během polévání, usnadňujeme jahodám jejich život a připravujeme si další várku sladkých plodů. Jen doufám, že tato horka již skončí a alespoň občas zaprší. Nebudeme muset svůj čas v zahradě vyčleňovat na pravidelnou zálivku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..