Mulč zůstává na záhonu i přes zimu

Naší zahradní sousedé i známí si už zvykli, že jsme „líní zahrádkáři“ a neryjeme a že namísto okopávání záhony přikrýváme vrstvou mulče. Už je nepřekvapuje pohled na záhony papriky nebo okurek, kde místo vzorně okopané hlíny vidí kolem rostlin slámu nebo seno. Pomalu berou na vědomí fakt, že záhony jsou jako prostřený stůl, kam se nestoupá. No nás mnozí překvapily otázkou, která souvisí s podzimním úklidem zahrady po sklizni. Kdy se mulč dává ze záhonů pryč a co se s ním dělá?


No a mně to nedá a kontruji protiotázkou, proč by se mulč měl dávat na zimu ze záhonů pryč. Tehdy se většina z nich zarazí a pochopí, že pokud by si tuto otázku položili sami a pokusili by se na ni i odpovědět, nemuseli mi otázku položit vůbec.

Mnozí říkají naučené fráze, že aby byla zahrada na zimu uklizená, aby zem promrzla a podobně. Pokud je vaším snažením celého roku skutečnost, že chcete mít uklizenou zahradu a užívat krémy proti bolesti křížů, tak potom ano, ať je po vašem. Vlastně jste se mulčováním nemuseli trápit ani na jaře a v létě. My si mulč necháme na záhonech, protože nám ani tak nevadí, že by zem promrzla, spíše nám vadí, že by zmrzli i půdní živočichy.

Když je necháme pod vrstvou nastýlky, nemusí se ukrývat ve velkých hloubkách před mrazem, ale mohou pracovat i deset centimetrů pod povrchem. A pracovat znamená, že stále pozřívají rostlinné zbytky, stále prohnojují půdu a stále ji prokypřují. My na jaře doplníme mulč o novou vrstvu, vy můžete záhony pokopat a pohnojit sami.

Na nových záhonech to není vidět, ale pokud máte mulčované záhony alespoň takové dva či tři roky, tak zjistíte, že se pomalu ztrácí rozdíl mezi původní ornicí a mulčem. Původně ostrý přechod vlivem vlhkosti, tlení, bakterií i hmyzu se mění na plynulý. Nevíte říct, kde je ještě sláma a kde už substrát. A ani nemusíte. Zelenině je to jedno, roste jako divá. Má vlhko, má výživu, má ochranu před zimou i přehříváním. A během mrazů mulč chrání půdu a život v ní. Mráz na zoraných záhonech možná pomůže rozrušit hroudy země, ale udělá z ní sterilní materiál, ve kterém nic neroste.

Je to o zvyku. O našem zvyku. Někdo se v zimě rád kochá vzorně uklizenými záhony, někdo se těší, že jeho záhony jsou plné humusu a jiných živin, takže se kochá kvalitní a chutnou zeleninou a odpočinutými zády.

Proto u nás mulč zůstává na záhonech i v zimě. Kdybychom ho odstranili nebo uložili někde bokem, přerušili bychom přirozený proces postupného rozkladu spodních vrstev na substrát a ochudili půdu a v konečném důsledku i sebe. A byla by to zbytečná práce na zimu odkládat a na jaře dávat zpět zbytky, protože by během zimy mulč na kupě částečně zkompostoval. Tak ať kompostuje přímo tam, kde ho nejvíc potřebujeme.

A my se můžeme těšit, že zahrada ani v zimě nespí a připravuje se na nové jaro. Může se i vaše.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..