Články označené jako pěstování zeleniny

Vyvýšené záhony nesají vodu

Voda je líná, ta do kopce nepoteče – takto lakonicky zkonstatoval můj strýc při jedné návštěvě u nás na pozemku, co je potřeba mít na paměti pokaždé, když uvažujeme o vodě na pozemku a na stavbě. Zkušený stavař – starý praktik mé nejen naučil základům proutkaření, ale i chování se k vodě jako takové. A vždy si na jeho slova vzpomenu, kdykoliv se bavím anebo slyším o tom, jak se někdo trápí s vodou. Až už jejím přebytkem nebo nedostatkem. Typickým příkladem v zahradě jsou vyvýšené záhony. Jedněmi zbožňované, druhými zatracované. Snad proto, že pořád nepochopili jejich princip a jak je používat.

Vyvýšené zá...

Pokračování článku

Jak na malou zahradu k maximálnímu využití

Malé zahrady nemusí být na škodu, pokud víte, jak je využít. Ať už jde o zahrady ve městě nebo ty, které máte k rodinnému domu, je potřeba je umět využít. Jedině tak dojdete ke spokojenému výsledku. Jestliže nevíte, jak s malou zahradou naložit, nechejte to na nás. Poradíme vám, co je dobré pěstovat a na co se zaměřit. Ideální je, abyste se zaměřili převážně na ovoce a zeleninu, protože to jediné dává smysl. Teprve poté se můžete zorientovat v bylinkách, pomocí kterých doplníte zbývající prostory malé zahrady. Více vám povíme níže.

Pokračování článku

Pěstování od semínek

Čím dál více lidí využívá svou zahrádku nebo balkón pro pěstování zeleniny a není divu, neboť doma vypěstovaná zelenina je levnější a zdravější. Navíc mnohým dělá radost, že si sami něco vypěstovali. Mnozí si kupují rostliny a jen si je doma přesadí, ale nebojte se sáhnout po semínkách a vyzkoušet si celý proces sami doma.

Pokračování článku

Dobrá půda

Nejednou při diskusích s jinými zahrádkáři padla věta o kvalitě či nekvalitě půdy v jejich či naší zahradě, jako předpokladu k pěstování zeleniny. S tím se nedá nesouhlasit. Co jsem však při takových rozhovorech vypozoroval, téměř vždy přátelé považovali stav půdy za neměnný fakt. Za danost, která navždy určuje druh zahrady a její výnosnost i náročnost práce. A to je přesně ta věc, kterou jsem vždy rozporoval. Podle mě je to úplně jinak.

Pokračování článku

Mulč zůstává na záhonu i přes zimu

Naší zahradní sousedé i známí si už zvykli, že jsme „líní zahrádkáři“ a neryjeme a že namísto okopávání záhony přikrýváme vrstvou mulče. Už je nepřekvapuje pohled na záhony papriky nebo okurek, kde místo vzorně okopané hlíny vidí kolem rostlin slámu nebo seno. Pomalu berou na vědomí fakt, že záhony jsou jako prostřený stůl, kam se nestoupá. No nás mnozí překvapily otázkou, která souvisí s podzimním úklidem zahrady po sklizni. Kdy se mulč dává ze záhonů pryč a co se s ním dělá?

No a mně to...

Pokračování článku

Kdy začít sázet zeleninu na zahrádce?

Těšíte se z vaší nové zahrádky, ale prozatím jste úplní začátečníci? Nevíte, co kdy začít sadit, aby vše plodilo, jak mělo? Nemusíte se toho vůbec obávat. Vše vám dnes poradíme. Zelenina a bylinky jsou totiž základem každé zahrádky. A posuďte sami, nechutná domácí zelenina lépe, než ta zakoupená v obchodě? Rozhodně ano. Nesmíte se sázení bát.

Pokračování článku

Semena jen ze zralých paprik

Koncem léta a na podzim si pochutnáváme na plodech své práce. Křupavá paprika je jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Zkušení zahrádkáři vědí a začátečníci se pokoušejí pěstovat si své vlastní sazenice ze semen druhů, které jim chutnají. Základem je správné sesbírat a dobře uložit semena pro příští výsev. Zejména začátečníci však dělají zásadní chybu, na kterou chceme v tomto článku upozornit. Jak tedy správně sesbírat a uložit semena papriky, abychom si mohli pěstovat vlastní zeleninu?

Pokračování článku

Starý mulč neodstraňujeme

Stále více lidí se přiklání k přírodnímu a jednoduššímu pěstování. Některé k tomu přivádí snaha dělat věci lépe a jednodušše, u někoho je to spíše postupná ztráta fyzických sil věkem. V každém případě se mulčování senem a slámou začíná zabydlovat na záhonech českých zahrádkářů. Postupně objevují výhody takového pěstování zeleniny, ale i révy či péče o ovocné stromy. Ale zároveň s působením na neprobádaném poli permakultury se vynořují nové otázky, na které očekávají od nás, kteří jsme je inspirovali, odpovědi. Jako například: kdy ze záhonů odstranit mulč, který jsme tam nechali na podzim.

Pokračování článku

Rajčata hlavou dolů už nevysázíme

Minulý rok jsme zaregistrovali masivní reklamu na pěstební vak pro závěsná rajčata. Na jedné straně jsme za každý experiment, který může usnadnit nebo zlepšit život zahrádkáře, na druhé straně jsme skeptičtí, pokud jde vysloveně o nesmysl a marketingové žvásty. Tak jsme si objednali zvýhodněné balení tří závěsných vaků na pěstování rajčat s tím, že to vyzkoušíme. Samozřejmě, že jsme sázení a pěstování rajčat hlavou dolů dokumentovaly a psali o tom i na tomto webu. Závěsný vak na rajčata si všimli i naši sousedé v zahradě. Oni i ostatní známí, kterým jsme o experimentálním pěstování závěsných rajčat řekli, se ptají, zda i letos budeme rajčata dolů hlavou pěstovat v naší zahradě.

Pokračování článku

Jak začít s permakulturou

Čas od času se objeví nějaká módní vlna v každém odvětví. Také v zahradničení jsou určitou dobu populární některé odrůdy nebo jdou na dračku jisté rostliny. No permakultura není módní vlna, ale životní styl. Někomu je blízký a hned ho začne uplatňovat v celé zahradě, pro někoho je těžké začít chápat život na pozemku v tomto rámci. Ale stačí rok či dva experimentování a každému je hned jasné, že je to na čas a energii velmi úsporný způsob pěstování a většina lidí už se ke klasickému pěstování nevrátí. Jak začít s permakulturou na svém pozemku?

Pokračování článku