Rajčata hlavou dolů

Že je v naší zahradě mnoho věcí postavených na hlavu, to si už naši sousedé zvykli. Občas se zeptají, občas se jen mlčky dívají. Někdy okopírují nebo se inspirují tím, co vidí přes plot. Nevadí nám to, spíše těší. Rádi pomůžeme snížit námahu a zjednodušit práci v zahradě na užitečnou zábavu. Ale to čudo zelené je co? Objevilo se to jednoho dne přibližně uprostřed zahrady a viselo to na konci tyče, která zpevňuje oporu pro kustovnici čínskou. Už v článku o tom jsem psal, že to má svůj účel, ale prozradím ho až později. Ten čas nastal.


Prozradili jsme to sousedce a prozradím to i vám. Koupili jsme na základě internetové reklamy závěsné vaky na pěstování rajčat. Vzali jsme tři. Jednak byly za výhodnou cenu v tomto počtu, jednak jsme je chtěli vyzkoušet na různých místech. A chtěli jsme porovnáním s klasickým pěstováním, rozuměj „klasickým“ v našem pojetí, zjistit, jak to bude s odolností vůči plísni, která koncem léta tradičně ničil porosty rajčat a okurek v nejedné zahradě.

Tomato Garden

Objednávali jsme časně a asi proto jsme na zásilku čekali dobré dva týdny. A navíc jsme si pro ni museli jít na poštu. Ve schránce byl jen lístek o uložení zásilky. Firma totiž zásadně posílá „balík na poštu“, BNP, a při objednávce byla jen jedna možnost dodání – dobírka. Vše jen co nejlevněji.

Přesně jako s výrobkem samotným. Samozřejmě, že při rozbalování jsem to všechno nafotil, jak je to zabalené a jak to vypadá. A fotografoval jsem i při sázení rajčat do tohoto vaku.

V základu se jedná o válcový vak z nepromokavého materiálu, zevnitř vyztuženého třemi textilními popruhy, které spojují dno vaku s otvorem pro rostlinu, se závěsy vaku. Vak se zavěsí na tři ocelová lanka. Vrch je krytý plastovým deklem s otvorem uprostřed, kterým se rostlina zalévá i přes ni do substrátu prší. Právě ty textilní pásky považuji za slabinu celého výrobku. Jsou uvnitř, v přímém kontaktu s vlhkým substrátem, jak dlouho asi vydrží?

V balíčku je i železný ocelový hák se závitem. Spíše závitečkem. Do dřeva bych se bál hák zašroubovat, aby ho hmotnost substrátu s vodou nevytrhla. A do hmoždinky? Závit má podle ČSN svá pravidla a tudíž i rozměry a tento nesplňuje ani jen charakteristiku dětského závitu pro pochopení principu…

rajčata dolu hlavou

Podle návodu jsme tedy vložili rajčátka do vaku, zajistili přiloženým molitanovým kotoučem se zářezem a opatrně naplnili substrátem. Jeden člověk by to dělal těžko, neboť je třeba nejprve vak stisknout, aby nepadal substrát z velké výšky na jemné kořínky rostlinky, tedy nemůže být zavěšen. Přibližně od třetiny objemu vaku už se dá zemina sypat z vrchu. Raději jen lehký kupovaný substrát, neboť zemina ze zahrady by vak protrhla…

rajčata ve vaku

Naplněný vak tedy skončil u kustovnice. Přebytečná voda ze substrátu odtéká dolů přes rostlinu. Je dost vysoko na to, aby byla ve větru vysušována. Uvidíme, jak to bude s tou plísní. Ostatní dva vaky rozmístíme po zahradě a budeme se zájmem pozorovat, jak se rajčatům v nich daří a jak budou vaky vypadat po skončení této sezóny. Za dvě stovky nám ta sranda stojí 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..