Jak začít s permakulturou

Čas od času se objeví nějaká módní vlna v každém odvětví. Také v zahradničení jsou určitou dobu populární některé odrůdy nebo jdou na dračku jisté rostliny. No permakultura není módní vlna, ale životní styl. Někomu je blízký a hned ho začne uplatňovat v celé zahradě, pro někoho je těžké začít chápat život na pozemku v tomto rámci. Ale stačí rok či dva experimentování a každému je hned jasné, že je to na čas a energii velmi úsporný způsob pěstování a většina lidí už se ke klasickému pěstování nevrátí. Jak začít s permakulturou na svém pozemku?


Pro ortodoxní zahrádkáře je těžké na jaře nepustit rotavátor nebo nezrýt záhony. Když nechali půdu celou zimu holou, tak jim asi nic jiného nezbývá. A zřejmě ani slámu či seno nemají připravenou k mulčování záhonů. Nezbývá, jen počkat s mulčováním na první sečení trávy.

Pro méně odvážné nebo nerozhodnuté je jediná rada: začněte pomalu a postupně. Vyberte si jednu část nebo kout své současné zahrady a permakulturní postup začněte aplikovat zde. Nezáleží na tom, zda se jedná o zeleninový záhon nebo pár keřů bobulovin.

Když uděláte jarní řez ovocných stromů, nezbavujte se nařezaných větví a větviček, jak to dělává většina zahrádkářů. Uložte je na kopu v rohu zahrady a počkejte, dokud se vám jich nasbírá víc. Pokud zůstane hromada nedotčená přes zimu, může se stát pelíškem ježka, který pokud do vaší zahrady zabloudí a zůstane zde, vám bude pomáhat s likvidací mlžů, plžů a šneků. Dostatečně velká spousta dřeva a roští bude příští jaro základem vyvýšeného záhonu nebo jednodušší německé kopy pro pěstování zeleniny. Větší plocha s vnitřním přihnojováním a „sluneční pastí“ může zvýšit vaše výnosy.

Nedílnou součástí pěstování na přírodních principech je recyklace odpadu ze zahrady a kuchyně. Kompostér patří do zahrady a s ním ušetříte za likvidaci odpadu i nákup substrátů a hnojiv. Nemusíte hned kupovat moderní výrobky, postavíte ho například ze starých palet. Recyklaci začnete recyklací stavebního materiálu. I to je úspora.

Permakultura je i kombinace různých rostlin se vzájemným pozitivním ovlivňováním se, ochranou před škůdci. Možností je mnoho, záleží také na tom, co rádi jíte a co byste chtěli ve své zahradě pěstovat. Začátečník se mnohým chybám vyvaruje, pokud si dá poradit dobrou knihou.

S její pomocí pochopíte vztah mezi užitečným i škodlivým hmyzem a postřiky, naučíte se využívat přírodní zdroje z vlastní zahrady, získáte zdravé produkty a potraviny.

Nikdy není pozdě začít s permakulturou ve své zahradě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..