Vzpěry sloupů na zemních vrutech

O stavbě plotů na sloupech ukotvených v zemních šroubech jsem tu psal několikrát. Rád používám tento způsob, protože výrazně šetří námahu i čas. Ale ploty to nejsou jen svislé sloupy. Kvalitní plot potřebuje i vzpěry sloupů, aby se neohýbali. Jak se to dá udělat bez betonování?



Pletivo má svou váhu a když místo svařovaného pletiva použijete čtvercové pletivo, potřebujete i napnout dva či tři řady drátů. A to je síla, která dokáže krajní sloupy pěkně přihnout k sobě. Ale i svařované pletivo se dá došpanovat a to také na kolmosti sloupů nepřidá. Proto se musí krajní sloupy dvadsetpětmetrových balíků pletiva nebo na rozích plotu opatřit vzpěrami.

Než jsem se sám pustil do stavby svého prvního plotu v naší zahradě, zjišťoval jsem si všechny potřebné informace. Něco od starých praktiků, něco od dodavatelů plotových systémů. A porovnával je se svými znalostmi strojařiny ze studentských dob. Teorie říká, že jakýkoliv pevný spoj vystupující konzole se projevuje jako kloub. Tedy i krajní sloup plotu vystupující ze země (či zemního šroubu) se v tomto místě chová jako kloub. Tedy se pod tíhou pletiva ohýbá směrem ke středu plotu. A proto i opora sloupu musí mít své parametry, aby byla účinná.

Proto se za běžných okolností montují šikmé vzpěry krajních sloupů plotů pod úhlem 60 ° a zapírají se ve dvou třetinách výšky sloupů. Pozorný čtenář si ihned položí otázku, kde se měří, od které základny, těch šedesát stupňů? Někdo by mohl mít snahu měřit úhel od svislého sloupu, ale správně je měřit 60 stupňový úhel od roviny země. Pak má vzpěra od sloupu v místě jejich spojení úhel 30 ° a zbývá nám 90 stupňový úhel mezi sloupem a rovinou terénu. Pravda, pokud máme terén vodorovný a sloup jsme montovali za pomoci sloupové vodováhy. Součet všech úhlů trojúhelníku je totiž 180 °, matematické zákony totiž v této zemi platí.

Šikmá vzpěra sloupu

Než se však k takovému výsledku propracujeme, chvíli to trvá. Ale opravdu jen chvíli, protože pokud stavíme sloupy plotu na zemních vrutech, není důvod, abychom i šikmé vzpěry sloupů na nich nepostavili.

Šikmá vzpěra by měla mít stejnou délku, jako je délka samotného sloupu. Průměr vzpěry by měl být stejný, jako je průměr sloupu, ale pokud nestavíte vysoký plot s nástavbou ostnatého drátu (hmotnost navíc), nic se nestane, pokud bude průměr trubky vzpěry o stupeň menší. V našem případě jsou sloupy průměru 48 mm a vzpěry 38 mm. Jediné, na co je třeba pamatovat, je to, že tenčí vzpěry vejdou do zemních vrutů stejného průměru, jako měli sloupy, o něco hlouběji, asi o sedm-deset centimetrů. Co to pro nás znamená? Že vzpěry budou o sloupy opřené o kousek níž, než je dvoutřetinová optimální výška. A že v zemních vrutech bude více místa na dopasování úhlu vzpěry. Neboť zavrtat zemní vrut pod správným úhlem není nic jednoduché a trochu vůle se hodí 😉

šikmá vzpěra v zemním vrutě

Čím tedy začít při osazování vzpěr sloupů? Nejdříve si vložte vzpěru do zemního vrutu a změřte, jak hluboko vejde do ní. Pak přiložte vzpěru ke sloupu pod správným úhlem a o změřený kus posuňte vršek vzpěry za sloup. Spodní konec vzpěry vám pak ukáže na zemi, kam přijde zemní vrut. Fotku nemám, dělal jsem to sám a neměl kdo fotit 😉

Pak je to již klasika. Vemte zemní vrut, montážní tyč, zapřete se špičkou vrutu o zem, točíte a tisknete, dokud se šroub nezavrtá do půdy. Okem neustále kontrolujete správný úhel, vyplatí se občas do ještě nezavrtaného zemního šroubu vložit vzpěru a zkontrolovat, zda jde pod správný úhlem a zda neutíká ze správně směru, protože vzpěra se má opřít o sloup, ne mířit sousedovi do zahrady 😉 Zatímco je v zemi jen špička vrutu, vždy se dá upravit jeho směr i úhel přitlačením správným směrem. Asi v půlce závrtu už musíte montážní tyč nahradit malým kolíkem a montážním klíčem.

Když si myslíte, že je již vrut na úrovni terénu, opět vložte šikmou vzpěru a zkontrolujte, zda je dost hluboko na to, aby se dala s mírným tlakem zapřít o sloup. V případě potřeby ještě nějakého čtvrt či půl závitu pritočte.

Šikmé vzpěry sloupů

Když je vše v pořádku, na sloupu si označte, kam přijde vyvrtat díra pro spojovací kolík. Systém vrutů a sloupů je dotažen do konce, vše je promyšlené. Když se nebudete snažit ušetřit pár korun za každou cenu a koupíte si ty správné šikmé vzpěry, budou na svém konci opatřeny plastovou koncovkou a spojovacím hákem. Při opřené vzpěře o sloup si fixem označte místo, kde vrtat.

Před vrtáním si ocelovým důlčíkem a kladivem označte střed díry, vrták vám pak během vrtání nebude utíkat všude možně a nepoškodíte si poplastovanou vrstvu sloupu. Akumulátorovou vrtačkou nejdříve vyvrtám díru průměru 2 mm. Tenčí vrták bych snadno zlomil, hrubší díra jde na začátek obtížněji. Pak už použiji vrták 8 mm, přesně tolik je průměr spojovacího háku.

hák šikmé vzpěry

Spojovací hák je vymyšlen tak, aby se jeho zahnutý konec dal vložit do sloupu, ale celý tam nespadl, má na sobě prolis. Takže se nemusíte bát, že skončí v sloupu a vy se k němu již nedostanete. Po vyvrtání díry v sloupu sundáte z háku na vzpěře ochrannou čepičku, odšroubujete matici M8 a vyberete plastovou podložku i samotný hák a ten vložíte do právě vyvrtané díry ve sloupu.

spojovací hák vzpěry sloupu

Na hák v sloupu nasadíte koncovku vzpěry, položíte plastovou podložku, nasadíte matici M8 a klíčem č. 14 utáhnete. V závislosti na tom, jak přesně jste zavrtali zemní šroub i díru na hák budete možná trochu se vzpěrou lomcovat, ale vůle ve vrutu se vám nyní bude hodit a mírné napružení vzpěry vůči sloupu také není na škodu.

upevnění vzpěry sloupu

V této fázi vás čekají už jen dvě věci. Nejprve nezapomeňte nasadit plastovou čepičku na závit háku (dobře přitlačte, pamatujete si ještě, jak to bylo nasazeno, když jste ji dávali dolů?) A zasypat ostrohranným štěrkem ocelovou vzpěru v ocelovém zemním šroubu.

vzpěra na sloupu

Použití o stupeň tenčí trouby, než sloup a stejného zemního vrutu vám dovolí použít i hrubší štěrk frakce 4-8, který se přece jen snáze kupuje, než doporučený 2-5 do úzké štěrbiny mezi sloupem a vrutem.

Ačkoliv se popis práce zdá být dlouhý, samotné osazení šikmé vzpěry na zemní šroub je jednoduché a rychlé. Věřte mi, že namontovat vzpěru mi trvalo kratší dobu, než napsat tento článek. No věřím, že díky němu se nebudete bát stavět ploty i se vzpěrami na zemních vrutech, protože je to snadné, rychlé, bez zbytečné dřiny a přitom pevné. Dokážete to svépomocí, nemusíte volat ani firmu ani živnostníka z vesnice ba dokonce ani partu kámošů. Zvládnete to sami, případně ve dvojici. A co je hlavní, nemusíte hledat různé provizorní řešení, nemusíte shánět partu kopáčů ani beton míchat na místě, nemusíte si tím betonem oházet sloupy a pak se dvacet let dívat na to, jak jsou spodky sloupů tím betonem oslintané.

Využití zemních vrutů pro sloupy i šikmé vzpěry vám umožní postavit profesionální plot ve vaší zahradě snadno, rychle a bez velké námahy.



Označení:  , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..