Stavět plot v zimě? Proč ne, dá se.

Jistě i vy máte spousty známých, kteří vám řeknou, že v zimě se nedá v zahradě nic dělat. Inu komu se nechce, tomu se opravdu nedá. My jsme si vždycky našli čas alespoň o víkendu na hodinku či dvě i v největších mrazech přes oběd do zahrady zajet, porozhlédnout a zkontrolovat ji a sem tam i cosi malé udělat. Při jedné takové návštěvě jsme zjistili invazi srn přes poškozený sousedů plot a ohrožení našich ovocných stromů. A proto padlo rozhodnutí urychleně postavit plot. Přestože byl leden, přes den mrzlo a v noci klesaly teploty pod -15 °C. Chcete vědět, jak jsem to dokázal?


Protože leden rozhodně není sezóna stavění plotů, obchody ve městě neměli potřebný materiál na skladě, objednávat ho budou až na jaře a zbytky zásob mi nestačily. Takže jsem vše pro vybudování 25 metrů dlouhého plotu objednal přes internet. Jenže ani eshopy nemají po Novém roce úplně všechno na skladě a tak mi materiál z jedné zásilky včetně jedné „pomýlené“ položky doručovaly kurýři tři dny… Je třeba říci, že při minulých zásilkách ale bylo vše tip-top, tak jim to člověk i promine.

Jak stavět plot v lednu?

Rozhodně ne tak, jak většina lidí staví plot v létě. Kopat hluboké jámy pro sloupy a pak je betonovat se rozhodně při mrazech nedá. Ale já jsem to nedělal ani na jaře, ani když byla letní horka. Nikdy jsem nevolal partu kamarádů nebo příbuzné, aby se nadřeli spolu se mnou. Pro mě je stavění plotů a montáž sloupů víceméně zábava a vystačím si sám, ačkoli ve dvojici či trojici je to snazší a příjemnější.

Naučil jsem se stavět sloupy na zemních šroubech. A tak jsem tedy i v lednu, kdy všude mrzlo a později začal i poletovat sníh, postupně dal do země devět zemních vrutů a osadil devět ocelových sloupů, na které jsem pro sníh už nedal pletivo, ale natáhl lana a dráty, abych zabránil srnkám skákat na můj pozemek ze sousedovy zahrady. Ať si zůstanou a sežerou všechno tam 😉

nářadí

zemní vrut v mrazu

Starý a rezavý sousedův plot jsme v průběhu roku zamulčovali senem z posečené trávy, abychom zabránili růstu plevelu. Také jsme u plotu zasadili vrby, které mulč také chrání. Takže mou první úlohou bylo vyměřit místa pro sloupy, odhrnout mulč a obnažit zem. Pak přišly na řadu tři mé akumulátorové vrtačky a SDS vrtáky do betonu/kamene. Začal jsem tím, že jsem SDS vrtákem průměru 10 mm a délce 20 cm vyvrtal díru ve středu budoucího vrutu a kolo této díry po obvodu asi 8 cm dalších šest sedm děr do zmrzlé země. Tloušťka zmrzlé půdy byla různá, od 5 do 10 centimetrů pod povrchem. Pak jsem druhou vrtačkou zvětšil středovou díru vrtákem 12 mm do hloubky 60 centimetrů a nakonec akumulátorovou příklepovou vrtačkou s vrtákem 24 mm x 20 cm přípravu pro vrut dokončil. Mít tři akuvrtačky se mi ukázalo jako výhodné již dříve, připravím si potřebné vrtáky nebo utahovací bity a jen měním nářadí. Nezdržuji se výměnou nástroje a nemusím se bát rychlého vybití jediného akumulátoru.

Do takto připravené půdy jsem zasadil špičku zemního vrutu, do něj vložil montážní tyč (délka asi půl metru) a začal zavrtává vrut do země. Zpočátku to jde trochu těžko, je třeba využít váhu svého těla, ale závit vrutu „se chytí“ a vtahuje zemní šroub do země.

Problémem může být kuželové rozšíření zemního šroubu na jeho vrchu pro vložení sloupu. Tvrdá zmrzlá půda se rozestupuje jen velmi těžko a hrozí „protržení“ závitu v měkké půdě hlouběji v zemi. Vyzkoušel jsem to. Takže když je už zemní šroub v zemi až po toto rozšíření, pomůže nám další trik. Asi litr horké vody z rychlovarné konvice. Zahřál jsem vodu v domě a pak ji pomalu naléval kolem zemního vrutu. Tím půda rozmrzla až do hloubky, změkla a já jsem uměl pohodlně zatočil zemní vrut do země úplně.

sloupová vodováha

Po tomto už nastupuje klasika. Nasazení ocelového sloupu, jeho ustavení pomocí šroubů M8, dodávaných s vruty a sloupové vodováhy a na závěr zasypání sloupu ve vrutu ostrohranným štěrkem frakce 2-5 nebo pokud máme větší rozdíl průměrů sloupů a vrutů (38 – 60 nebo 48 – 68) tak frakci 4-8.

zemní vruty a štěrk

Ze začátku jsem se trápil, jeden sloup mi trvalo osadit asi hodinu, venkovní teplota cca -5 ° C. Později už jsem dokázal osadit za tři hodiny pět sloupů. Osazením sloupů na zemní vruty se dá vybudovat oplocení nebo sloupy pro jakýkoliv účel i v zimě a mrazu, tedy v situaci, kdy běžný postup nedovoluje stavět sloupy.

Označení:  , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..