Sloupy pro ploty lehce a rychle

Žádný majitel zahrady, ať už malé nebo velké, se nevyhne potřebě chránit ji před nepovolanými návštěvníky. Proti lidem, kteří tam nemají co hledat, i proti zvěři, která si v zahradě hledá potravu, ochráníme zahradu plotem. A abychom mohli postavit plot, musíme postavit nejprve jednotlivé sloupy. Vybudování plotu představuje dlouhodobou investici a také vyžaduje nemalé úsilí. Dnes ale s použitím nových technologií a postupů nemusíte organizovat brigádu velkého počtu lidí a brát si v práci dovolenou. Plot postavíte snadněji a rychleji, než si nyní představujete. A ani na odlehlých koncích zahrady nemusíte řešit přívod elektrické energie a dopravu strojů nebo těžkých materiálů. My jsme si zatím vždy vystačili dva, v trojici nám to samozřejmě šlo lépe.

Potřebu postavit plot jsem v nové zahradě musel řešit v krátkém čase hned na dvou místech. Nejdříve na jaře bylo třeba před výsadbou ovocných stromů nahradit nízkou rezavou železnou ohradu a pak v zimě, kdy se ukázalo, že přes nízké a staré ploty sousedů nám přes jejich zahrady přišli srny obžírat naše mladé stromečky. Zatímco poprvé jsem trochu nad vším přemýšlel, na podruhé to šlo ráz na ráz, šel jsem na jistotu.

Osadit sloupy do země představuje dřinu při kopání jam pro ně. Tu můžeme částečně snížit pomocí zemního vrtáku, ale ani tak to není med lízat. Půjčení motorového vrtáku řeší z velké části tento problém, ale ani to není úplně snadné, vyzkoušel jsem si to při osazování sloupů pro naši zahradní bránu.

No a když už máte jámy připravené, tak je potřeba osadit sloupy, železné, dřevěné nebo betonové a buď udusat zeminu v jámě palicí nebo sloupy zabetonovat. V tom případě je potřeba vykopanou zeminu poodvážet. A dovést betonovou směs v třicetikilových pytlích a vodu, nebo štěrk, cement, vodu… Pokud se potíte už jen při této představě, tak se vám nedivím. Vše dokáže osladit stavba plotu ve vzdáleném koutě zahrady, to představuje nutnost dlouhé elektrické prodlužovačky nebo pořízení elektrického agregátu. No a když to všechno musíte odvozit v kolečku do kopce…

sloupy na vrutech

Já jsem se rozhodl, že si nemíním zničit záda a ruce při stavbě plotu a proto jsem hledal, jak osadit sloupy jinak. Našel jsem a už několikrát vyzkoušel osazování sloupů na zemní vruty. První náš plot jsme tímto způsobem postavili tři za tři hodiny, měl délku 25 metrů. Pak jsem stejným způsobem osadil sloupy pro vinohrad a později jsem udělal plot také v lednu, což by s krumpáče a betonem nešlo ani náhodou 😉

Osazení sloupů na zemní vruty

O co přesně jde? O odbourání mokrých procesů na stavbě, řekl by stavební inženýr. O snížení pracnosti a času výstavby, řekl by praktik. O jednoduchou a snadnou práci v zahradě, řekl by víkendový zahrádkář.

zemní vruty

V prvním kroku se vypočítají místa pro osazení sloupů. Mají být od sebe vzdáleny 2,5 metru, ale pokud nepoužíváte prefabrikované podhrabové desky a máte pletivo o výšce do 150 -160 cm, můžete si dovolit dát sloupy od sebe i na tři metry;) Na vyznačených místech není třeba nic dělat, nanejvýš tak zkosit příliš vysokou trávu. A pak do země zakroutit zemní vrut z hrubé pozinkované oceli. Ty se vyrábějí v délkách od 550 mm (650, 800, 1000 ..) podle únosnosti půdy a hmotnosti plotu či jiné konstrukce, protože na vruty můžete postavit i altán, místo betonového základu. Zemní vrut má v dolní části samozřejmě závit pro zaříznutí se do země a v horní rozšířené jednak otvor pro vložení sloupu, ale i tři fixační šrouby M8 po 120 ° po obvodu vrutu a otvor pro vložení montážního kolíku či tyče. Nejběžnější vnitřní průměry vrutu pro sloup jsou 60 nebo 68 mm. Každý má své výhody.

zemní vrut

Osazení zemního šroubu začínáme tak, že železnou tyč vložíme do příčného otvoru na vrchu šroubu a zatlačíme do země při současném otáčení ve směru závitu (po směru hodinových ručiček při pohledu shora na šroub). Rozšiřující závit se uchytí v zemině a při otáčení postupně vtahuje šroub do půdy. Abychom se při tomto nemuseli ohýbat až k zemi, je dobré po pár závitech vybrat tyč a nasadit místo ní do zemního vrutu příčný kolík, např. šroub M16x80 a nasadit speciální klíč na montáž zemních vrutů. Tyč vložíme do vrchního otvoru v klíči. Osvědčily se nám dva rozměry, jedna půlmetrová a druhá poldruhametrová, občas je potřeba dobře zabrat 😉 Průměr tyče by měl být 16 až 18 mm.

Během zatáčení zemního vrutu do země je dobré mít na něm nasazenou sloupovou vodováhu a neustále kontrolovat jeho kolmost. Neboť jinak nám budou křivě stát i sloupy a nasadit na ně rovně svařované pletivo nebude jednoduché. Vrut zatočíme až na úroveň terénu a pomocí malé zahradnické lopatky vybereme příčný kolík / šroub. Pokud je zem hutná a vrut jde do země těžko, pomáhá jeho bezprostřední okolí polít asi deseti litry vody. Půda změkne a vrut jde do země snadněji. V kamenité půdě pomáhá předvrtat si středovou osu příklepovou aku vrtačkou vrtákem cca 12 mm a délce asi 600 mm.

usazení zemního vrutu

Rozšiřující se zemní vrut roztlačí půdu a kamínky a dokonale se zafixuje. Do vrutu vložíme kulatý nebo univerzální D-sloupek s nasazenou vodováhou a pomocí dodávaných tří pozinkovaných šroubů M8 vidlicovým klíčem číslo 13 zafixujeme sloupek v kolmé poloze. Tyto tři šrouby neslouží na trvalou montáž sloupků, ale jen na jejich usazení ve správné poloze. Hloubka, do jaké jsou sloupy zapuštěné do vrutů, záleží na dvou faktorech. Je to vnitřní průměr vrutu (60 nebo 68 mm) a průměr sloupku (nejčastěji 48 mm, ale i 38 nebo 60 mm).

zasypání sloupku zemního vrutu

Aby sloup v zemním šroubu pevně držel, zasype se ostrohranný štěrkem. Výrobci plotových systémů doporučují štěrk (drcené kamenivo) frakce 2-5, tedy velikosti zrn mezi 2 a 5 mm. Jenže takový štěrk není zcela jednoduché sehnat. A už vůbec ne v štěrkovnách. Ty běžně nabízejí frakce 0-4 a 4-8.

Po nasypání štěrku do mezery mezi vnitřní stěnou zemního vrutu a vnější stěnou sloupu dojde k zaseknutí kameniva v mezeře a dobře drží sloup ve vrutu. Ani po uvolnění šroubů M8 nelze sloup ve vrutu protočit nebo jej vytáhnout. Zaseknuté kamenivo to nedovolí. A tím drží sloupek pevně i v zemi.

Problém kameniva jsem vyřešil docela jednoduše. Při jedné aplikaci jsem zkombinoval vruty průměru 68 a sloupy průměru 48 mm, čímž mi vznikla široká mezera a zasypal jsem ji štěrkem frakce 4-8. Ten jsem koupil v nedaleké štěrkovně, prodávají doslova na kila, takže jsem si dovezl 50 kg 4-8 a také 50 kilo frakce 0-4. A pomocí malého síta s oky 2 mm jsem ho roztřídil na 0-2 a 2-4. Prach využívám na posyp zledovatělých míst ve dvoře a 2-4 frakci sypeme do úzkých spár v zemních šroubech.

Pokud vás čeká stavění plotu či vinice a potřebujete osadit množství sloupů, zapomeňte na krumpáče, vrták či beton. Pomocí klíče a ocelové tyče zavrtejte zemní vruty do země a osaďte sloupy. V letním období máte deset sloupů v zemi za necelé tři hodiny a ještě si stihnete i kávu vypít.



Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..