Kopřiva je cenná surovina pro výrobu postřiků

Kopřivu u plotů, vedle zídek či na jiných poměrně špatně dostupných místech považuje většina zahradníků za plevel a nemilosrdně jej likviduje. Poučený zahrádkář ale ví, že kopřiva signalizuje kvalitní a výživnou půdu a může být pro svého zahradníka užitečná.


Kopřiva rostla i na našem pozemku. A v takovém množství, že opravdu se nedalo mluvit o její užitečnosti. Přesto jsme nezvolili chemickou likvidaci postřikem, ale mechanickou, postupným odstraněním stonků a kořenů v termínech vhodných podle lunárního kalendáře. Všechno si to oddřela přítelkyně.

kapřivy kam se podíváte

likvidace kořenů kopřiv ploskořezem

Dobře vysušené kořeny nakonec skončily v kompostu.

Sem tam se i nyní na některých místech objeví malé rostlinky kopřivy. Nepovažujeme je za problém, ale za zdroj. Jednou za čas je přítelkyně vytrhá, vloží do plastového soudku a zalije vodou. Na druhý den je výluh vhodný na postřik stromků a růží proti mšicím. Mšice jsou totiž strašně vitální, ve vhodném počasí nasadí za sezónu i dvanáct až čtrnáct generací. Je jasné, že jeden postřik v sezóně nic neznamená, prakticky po dvou týdnech po jejich likvidaci lze počítat s opětovnou invazí mšic na mladé výhonky stromků.

mšice

Berušky a škvoři samy nestačí to množství likvidovat, musíme si pomáhat i stříkáním. Chemické postřiky by ale kromě mšic likvidovali i berušky, včely a vlastně všechen hmyz bez rozdílu. Ale výluh z kopřivy je nebezpečný jen mšicím.

Proto nepovažujeme kopřivu za problém, samozřejmě pokud nepřevezme nad zahradou plnou kontrolu. Když seču trávu, kopřivu u plotu vždy obejdu, protože vím, že za pár dní přijde přítelkyně a vytrhne ji, aby skončila jako zdroj postřiku proti škůdcům.

kopřiva u plotu

Po vyluhování účinných látek končí kopřiva, jak jinak, na kompostovišti. Její částečně rozložené tkáně pomáhají rychlejší přeměně zeleného odpadu na kompost.

Související:  Nemůžete mulčovat trávou?

kopřivový výluh

Naše zahrada je poměrně velká a je zde mnoho ovocných stromů a keřů. Kupovat každé dva týdny postřiky proti mšicím, byť biologické a jinému hmyzu neškodné, by stálo hodně peněz. A nač je utrácet, když nám pro boj s mšicemi přímo v zahradě roste cenná surovina a zdroj ochranných látek: kopřiva.