Může elektrický bojler plýtvat elektřinou?

Zdá se vám otázka divná, vždyť přece elektrický bojler by měl pomáhat šetřit? Nuže taková je šedivá teorie. A jak zelený je strom života? Jaká je pravda o šetření pomocí elektrického bojleru? Zatím ho nevyhazujte, možná je v tom nevinně a možná je chyba ve vás. V každém případě už teď mohu napsat, že elektrický bojler může být zdrojem úspor v domácnosti, ale stejně tak může být příčinou velkého plýtvání.


Tento problém se týká většinou rodinných domů, ať už ho využíváte na trvalé bydlení anebo jako venkovskou chalupu na víkendy či letní sezónu. Většina bytových domů je totiž napojena na domový rozvod teplé užitkové vody, takže obyvatelům odpadá starost o její přípravu, stačí to vše zaplatit. A teď nevím, co je lepší 😉

Elektrický bojler je vlastně tepelně izolovaný zásobník na teplou vodu spojený s vyhřívacím tělesem. Ideou původně bylo, že se teplá voda bude připravovat v čase levnější energie a skladovat do doby, když ji bude potřeba v domácnosti využívat. Typicky se voda v bojleru ohřívá v noci, v době takzvaného nočního proudu, který byl výrazně levnější a měla být k dispozici ráno nebo odpoledne, když se lidé vracejí z práce a večer na sprchování a koupání. Protože ale každý člověk a každá rodina má jiné potřeby, dodávají se bojlery s různým objemem, nejběžnější jsou od 80, přes 120, 150 až po 200 litrů.

Nenažranost obchodníků s elektřinou udělala z klasického „nočního proudu“ moderní „nízký tarif“, který může být podle nepřehledných distribučních sazeb za účelem popletení zákazníka k dispozici nejen přes noc, ale i přes den. Hlavně však díky rozdělení platby za elektřinu na „elektřinu“ a „distribuci“, aby se víc ředitelů nažralo a víc sekretářek zůstalo sytých, je rozdíl v ceně vysokého tarifu a nízkého tarifu zanedbatelný, zůstal jen opruz s nahříváním bojleru podle dálkového zapínání HDO (hromadné dálkové ovládání) a občas sprchováním se ve vlažné vodě.

Související:  Jak renovovat vanu

Jaký velký má být elektrický bojler

Otázka za milión. Protože správná odpověď na tuto otázku rozhoduje, zda s jeho pomocí budete šetřit anebo na něj budete doplácet.

Zatímco průtokový ohřívač spotřebovává elektřinu tehdy, když pouštíte teplou vodu a neskladuje žádnou zásobu, nemáte starosti s jeho správným používáním, bojler pracuje s odloženou spotřebou. Menším množstvím energie za delší dobu ohřívá větší objem vody, která bude spotřebovaná v jiné době. Z tohoto principu vyplývají dva potenciální problémy.

Prvním je, že od času nahřívání po čas spotřeby je teplá voda skladována se ztrátami. Zkrátka bojler i s vodou chladne a jak moc, to záleží od toho, jak dobře je izolovaný a kde je umístěn. Takže možná hůře izolovaný bojler v koupelně přispívá k jejímu ohřevu, takže nám to nemusí vadit, protože jinak bychom elektřinu potřebovali pro radiátor. Ale bojler ve sklepě nebo technické místnosti zbytečně ohřívá prostor, který chceme mít chladnější. Brambory teplo nepotřebují.

Tyto ztráty jsou tím vyšším, čím později vodu od konce nahřívání spotřebujeme a na čím vyšší teplotu vodu hřejeme. A také, čím chladnější je místnost, kde je bojler umístěn.

Druhý je závislý od toho, jaký podíl teplé vody z bojleru většinou spotřebujeme. Řekněme si to na příkladu. Máte instalován elektrický bojler o objemu 120 litrů a vaším způsobem ohřevu v něm hřejete řekněme 80 litrů vody na teplotu 65°C. Voda v bojleru díky stratifikaci může být dole studená a nahoře teplá a nesměšuje se, tedy tyto ztráty můžeme v našem příkladu zanedbat.

Spotřebujete-li denně těch 80 litrů vody (příslušně smíchanou se studenou vodou v poměru, který je vám teplotně vhodný na mytí nádobí nebo koupel), tak je to ideální a bojler vám šetří peníze, protože jste ohřívali s mírně nižší cenou elektřiny a spotřebovali (téměř) všechnu investovanou energii.

Související:  Rohové vany jsou nejlepší

Ale jestli denně spotřebujete jen 40 litrů teplé vody, tak dalších 40 litrů teplé vody zůstává v bojleru a přispívá k vašim zbytečným nákladům. Jak jsme řekli výše, bojler postupem času chladne, tedy investovaná energie prochází ve formě tepla z vody do prostoru. A při dalším cyklu využívání NT na ohřev vody musíte dohřát těch 40 litrů nespotřebované teplé vody, která mezitím trochu vychladla a také těch 40 litrů studené, která v bojleru nahradila tu teplou vodu, kterou jste spotřebovali. A zítra spotřebujete opět jen těch 40 litrů vody.

Takže jak velký bojler potřebujete, je klíčové pro to, zda je využívání bojleru pro vás úsporou nebo zvýšenými náklady.

Jenže jestli se vaše zvyklosti mění v průběhu roku anebo očekáváte přírůstek do rodiny, tedy očekáváte nárůst spotřeby teplé vody, to ještě neznamená, že pokaždé musíte měnit velikost elektrického bojleru. Naštěstí existuje možnost variabilního využívání aktuálního bojleru z hlediska optimálních nákladů.

Protože téměř nikdo nepoužívá teplou vodu přímo z bojleru, ale ji mixuje se studenou na požadovanou teplotu. Mýt nádobí nebo se sprchovat vodou s teplotou 70°C není každému příjemné. Avšak pokaždé si na pákové baterii míchat optimální teplotu výstupné vody je dalším plýtváním, nejen teplem, ale i vodou samotnou. Vhodné je použít na bojleru třícestný termostatický ventil, na kterém si nastavíte nejvyšší požadovanou/snesitelnou teplotu teplé vody a v dřezové baterii si nastavíte studenější v případě potřeby. Z bojleru vám tak poteče do potrubí voda například o teplotě 40°C bez ohledu, jaká teplá voda je v bojleru. Samozřejmě, bude-li voda v bojleru studená, poteče vám jen studená. Ale ne teplejší, jako jste si nastavili na ventilu.

A tady je kouzlo šetření energie termostatickým ventilem. Teplotu vody v bojleru nastavíte tak, abyste (téměř) celý objem ohřáté vody spotřebovali smíchaný na výslednou teplotu. Ukáže-li se, že domácnost potřebuje na den větší objem vody, nastavíte termostat bojleru řekněme o 5°C výše, čím termostatický ventil bude ke studené vodě přimíchávat menší objem více ohřáté vody a ta vydrží déle. Anebo přidáte rovnou 10°C. To už je solidní nárůst akumulovaného tepla v 80 litrech vody.

Související:  Jak vybrat pračku

Samozřejmě, aby toto fungovalo, měli byste mít co nejkratší přívod teplé vody z bojleru k jednotlivým bateriím a měla by být tato potrubí dobře tepelně izolována. Potřebujete přece bojlerem ohřívat vodu, ne zdi v koupelně a kuchyni.

Takže správné využívání vašeho elektrického bojleru je klíčem k tomu, zda vám bude peníze v peněžence šetřit nebo z peněženky vytahovat.