Články označené jako skalka

Budujeme zahradu ve svahovitém terénu

Ne každý dům se zahradou je postaven na rovině, některé domy jsou v terénu postaveny tak, že je třeba vybudovat zahradu ve svahu, někdy je to kombinace obojího. Vytvoření zahrady ve svahovitém terénu je poněkud obtížnější než na rovině, je třeba zohlednit spoustu aspektů, ale pokud je svah vhodně osázen, výsledný efekt je úchvatný. Velmi záleží na tom, jestli se terén svažuje postupně nebo je prudký, v druhém případě je třeba zpevnění  vysazením listnatých nebo jehličnatých keřů. Také je důležité při vytváření a vysazování vzít v potaz ten fakt, na kterou světovou stranu je zahrada situována, ideální je na jih, slunné stanoviště rostlinám vyhovuje.

Pokračování článku

Kamenná spirála pro bylinky i květiny

Skalky, zídky, terasy a jiné různé převýšení a změny úrovně terénu ozvláštní každou zahradu a zvlášť vyniknou při pěstování bylinek a květin. Jedinečným druhem takových staveb jsou spirály. Budují se nejen z kamenů, ale také z cihel, dřeva, či jiných dostupných materiálů. Přítelkyně si do naší nové zahrady vymyslela kamennou spirálu, na níž by pěstovala různé bylinky a různé květiny. Tak jsem jednu takovou stavbu vybudoval. Kamenná spirála ale má nejen estetický vliv na pěstování v zahradě.

Pokračování článku

Knihy o permakultuře a ekozahradách

Vlastnictví zahrady pro mnoho lidí je synonymem neustálé práce a námahy, ba až dřiny na „rodné hroudě“. V potu tváře pěstují nejen ovocné stromy a zeleninu, ale i základní potraviny, jako brambory či obilí. Pokud jste pravidelným čtenářem tohoto webu, tak víte, že už dlouhá léta používáme postupy, které odbourávají zbytečnou dřinu aniž že by to mělo vliv na úrodu. Základním principem pěstování v přírodní zahradě je poznání procesů v přírodě a jejich využití ve svůj prospěch. Abychom věděli vše správně pochopit, přečetli jsme několik opravdu inspirujících knih o permakultuře a přírodním pěstování v malých i velkých zahradách. Zde je jejich přehled.

Pro začáte...

Pokračování článku

Budujeme skalku – 3. díl

Poslední, ale nejpříjemnější fází budování skalky je opatřování skalniček. K tomu nám mohou sloužit specializované obchody, prodejní výstavy nebo různé burzy s tímto sortimentem. Ať již budeme kupovat skalničky a alpinky kdekoliv, je třeba prodávaným rostlinkám věnovat velkou pozornost.

Pokračování článku

Budujeme skalku – 2. díl

Tímto navazujeme na předchozí díl budování vlastní skalky. Až budeme mít vybráno a do patřičné hloubky vyčištěno místo, nasypaný drenážní štěrk, přijde na řadu osazování skalky kameny. To je důležité provádět ještě před tím, než budeme na skalku sypat zeminu. Je dobré mít kamenů opravdu hodně.

Pokračování článku

Budujeme skalku – 1. díl

Skalka je vhodným řešením, pokud chceme využít nějakého prázdného prostoru na zahradě. Výhodné je to i pro lidi, kteří nemají příliš času věnovat se zahradě, okopávat, plít, zalévat a provádět jinou nezbytnou a pravidelnou činnost. Skalka totiž vydrží bez jakékoliv údržby i několik týdnů.

Pokračování článku