Kamenná spirála pro bylinky i květiny

Skalky, zídky, terasy a jiné různé převýšení a změny úrovně terénu ozvláštní každou zahradu a zvlášť vyniknou při pěstování bylinek a květin. Jedinečným druhem takových staveb jsou spirály. Budují se nejen z kamenů, ale také z cihel, dřeva, či jiných dostupných materiálů. Přítelkyně si do naší nové zahrady vymyslela kamennou spirálu, na níž by pěstovala různé bylinky a různé květiny. Tak jsem jednu takovou stavbu vybudoval. Kamenná spirála ale má nejen estetický vliv na pěstování v zahradě.


Stará zahrádka nedovolovala budování monumentálních solitérů, zato tam kočka zřídila několik zídek a skalek, které osadila všemi možnými květinami a bylinkami. Kameny se tam za ty roky postupně nasbírali, nezřídka jsme se z výletu vraceli s nějakými kameny v kufru auta a jednou jsme dokonce podnikli cílenou výpravu, kdy u nás skončilo za vlečku a pikap skal.

Když jsme se rozhodli vyměnit starou a malou zahradu za novou a velkou, tak součástí plánu stěhování byly samozřejmě i kameny. Kufr Mondea a vlečka za ním se pár krát otočili, napočítal jsem celkem přes dvě tuny kamenů. Všechny jsme je složili v předzahrádce, mimo jiné to byla i docela dobrá škola couvání s vlečkou z úzké ulice do úzkého dvora 😉

Na podzim konečně došlo i na stavbu spirály. Pár krát jsme si mezi sebou vyměnili názory, jak by asi měla vypadat s ohledem na dostupné množství materiálu i velikost předzahrádky. Když jsme měli jakž takž jasno, pustili jsme se do práce.

Naše bylinková spirála je v předzahrádce široké 6 metrů a dlouhé asi 18 metrů, orientované do ulice na východní směr. Je to nejnižší místo naší zahrady, sousedů dvůr je vyšší asi o 30 centimetrů, navezením zeminy se zbavili vody na náš úkor. Do předzahrádky se voda dostává úzkou uličkou mezi naším domem a jejich stodolou, přičemž na konci zahrady za stodolou se voda hromadí z nízkopoložených podzemních proudů, které po nárazu na základ stodoly vystupují na povrch.

Související:  Pořádek ve výsevu

Předzahrádka je tedy jednoznačně najmokřejším kusem pozemku a když zaprší trochu víc, dala by se zde pěstovat rýže, jak ukazují fotky z února 2016:

voda v předzahrádce

Samozřejmě že jsme na místě starého plotu zřídili odtokový příkop do uličního příkopu a u plotu u sousedů vysadili přes dvacet vrb, aby si s vodou poradili. I další množství rostlin pomáhá nahromaděnou vodu spotřebovávat.

Proto jsme jako základ pro kamennou spirálu použili hrubé plachty ze žoků, ve kterých jsme koupili dřevní štěpku na zpevnění dvora. Vytvořil jsem třímetrový kruh ze čtyř kusů a na ně začal klást staré tašky, které nám zůstaly po zbourání starého ovčína. Na tašky už šli kameny. Spirála se točí a zvedá proti směru hodinových ručiček. Kameny jsou kladeny po dva vedle sebe, aby byla vznikající zídka dostatečně široká a pevná i pro možnost vstupu na zídku.

základ spirály

Ze začátku jsem měl docela dost kamenů na výběr, ale jako stavba spirály pokračovala, bylo stále horší vybrat vhodný tvar i velikost kamene, aby na sebe dobře navazovaly a pár krát jsem některé úseky i předělával. Během pár dní mi tedy rukama prošlo mnohem více, než jen dvě tuny skal. Když jsem všechno měl hotové, pozval jsem přítelkyni, aby mi stavbu schválila. Nebo neschválila.

Byla nadšená. Tak jsme od středu spirály nanosili úlomky tašek, které jsme nacházeli v blízkosti přístřešku v zemi. Vytvořili jsme drenážní vrstvu a na ni jsem Motúčkem navozil ze zahrady zeminu, která tam byla z vykopaných základů vyvýšených záhonů. Nakonec jsem vpředu vykopal malé vodní dílo, jámu až na jílové dno (40 cm pod úrovní terénu), aby se měla kde sbírat přebytečná voda z předzahrádky, až zase trochu víc zaprší. Jezírko je blízko odvodňovacího stružky, nebude problém prokopat propouštěcí stružky. Samozřejmě, že zemina z jezírka skončila na spirále.

Související:  Malý vinohrad v zahradě

spirála před dokončením

Po skončení práce pro „silného a hloupého“ pokračovala v práci přítelkyně. Vysadila jednotlivé druhy květin i jahod, v rámci zvedající se terénu spirály podle nároků jednotlivých rostlin na vodu. A nakonec vyložila okraj spirály opět netkanou textilií v šířce asi 30 cm a nakladla drobné ozdobné kamínky, též dovezené ze staré zahrady, jako chodník.

dokončená bylinková spirála

Součástí kamenné spirály má být i vodní plocha. Štěrbiny mezi kameny a voda umožňují dobrý život různým živočichům, které mají také své místo v přírodní zahradě. Sem tam uslyšíme nebo uvidíme žabku.

Naše kamenná spirála s květinami a bylinkami se líbí i sousedům. „Zkrášlujete celou ulici. Takové tu nikdo nemá. „Pochválila nás naše sousedka.