Bylinky z vlastní zahrádky na čaj

Pokud rádi pijete čaj a dáváte přednost bylinkovým čajům, můžete si koupit v lékárně nebo v obchodech s potravinami hotové sušené bylinky nebo jejich směsi i zabalené v sáčcích i jako volně sypané. Ale pokud máte zahradu, nebo blízko domu louku, mnohem lepší je nasbírat si bylinky a nasušit takové, které rostou ve vašem okolí. Příznivé účinky bylinek na lidský organismus jsou známy již tisíciletí. Vždyť ještě před takovými dvěma sty lety žádné lékárny nebyly a všechny přípravky na léčení pocházeli z přírody. Od té doby se nic nezměnilo, pravda kromě marketingu farmaceutických firem.


Některé bylinky se používají jako osvěžující, například máta peprná. Jiné zase jako uklidňující. Další odlehčí tělu při vykašlávání, pomáhají při teplotě, utiší bolesti. Oblíbený je jarní čaj z mladých kopřiv, ale pozor na křemičitany, které při častém pití čaje mohou způsobit problémy. Dokonce se odvar z kopřivy používal i na vlasy na podporu jejich růstu a vitality. Takový podběl se také jmenuje léčivý a lidé ho užívají při chorobách dýchacích cest. A listy zase usnadňují hojení ran na pokožce a vředů. A řepík lékařský zase používali lidé proti zánětům.

bylinkový čaj

Při lehkých zdravotních problémech není nezbytné užívat léky, které odstraní příznaky a nemoc nechají potají bujet v těle dále. Mnohem účinnější je zvolnit tempo, lehnout si, odpočívat a užívat bylinné čaje. V průběhu roku jich roste v zahradách dost, stačí jen nesekat trávu na úplně krátký golfový střih. Když „na mě něco leze“, stačí mi tři takové dny doma na gauči, pod dekou, s čajíkem a knihou a jsem rychle fit.

Já jsem si zvykl, a radím to každému, nepoužívat cukr ani med a nesladit bylinné čaje. Cukr je výživou pro bakterie v těle a proč je podporovat? Nemám rád ani jinou chemii v lécích a už vůbec ne srážení teploty, pokud není život ohrožující. Vyšší teplota těla je jeho zbraní v boji proti virům a bakteriím, kterou je zabíjí. I proto lidé, co jsou na tabletách proti teplotě a na potlačování příznaků, se většinou neumí ani obyčejného nachlazení zbavit dříve, než za týden. Klid na lůžku a pravidelný pitný režim bez cukru je jedinou správnou cestou ke zdraví.

Pokud rostou ve vaší zahradě bylinky, poznejte jejich blahodárné účinky na vaše tělo, v létě a na podzim si je natrhejte a usušte v teple, stínu a suchu, abyste je měli po ruce vždy, když je budete potřebovat. I pravidelné preventivní pití odvarů z rostlin, které mnozí lidé považují za plevel v trávníku, vám zlepší zdravotní stav. Jen je musíte střídat a nepít trvale jen jeden druh.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..