Budujeme skalku – 2. díl

Tímto navazujeme na předchozí díl budování vlastní skalky. Až budeme mít vybráno a do patřičné hloubky vyčištěno místo, nasypaný drenážní štěrk, přijde na řadu osazování skalky kameny. To je důležité provádět ještě před tím, než budeme na skalku sypat zeminu. Je dobré mít kamenů opravdu hodně.


Měly by to být kameny různých tvarů a velikostí, ale zásadně pouze jednoho druhu. Zapomeňte na rozmanitost kamenů, které budete porůznu sbírat po okolí. Nejlepší je opatřit si kameny například z nejbližšího lomu, aby odpovídaly strukturou, složením i zabarvením dané lokalitě. Ideálním materiálem je vápenec, který je pórovitý, dobře se štípe a jeho drť je vhodným přídavkem, který smícháním se zeminou vytvoří výbornou skalkové podmínky zejména pro suchomilné alpinky.

1265714027_f13c7292e1_o

Jednou z nejvhodnějších hornin je také pískovec. Pokud bude ve vašem okolí převažovat čedič, jako je tomu hlavně v severních Čechách v podhůří Lužických hor, pořiďte si pouze čedičové kameny. Čedič má vlastnost sloupkového lámání, takže se z něj dobře staví zejména ve svažitém terénu. Nestabilní svah můžeme čedičovými sloupky zpevnit a vytvořit si například iluzi známého čedičového útvaru Panská skála, což jsou pověstné Varhany u Kamenického Šenova.

2204088435_4abc59973a_b

Dalším ideálním kamenem je žula. Žulové skály tvoří nejvyšší evropské pohoří Alpy, které jsou domovem mnoha druhů alpinek. Proto je pro řadu skalniček tento druh kamene naprosto přirozený. Navíc jeho pestrá struktura vytváří atraktivní vzhled skalky. Pokud dostane časem žula přirozenou patinu a ještě ji poroste lišejník nebo mech, bude iluze horského prostředí dokonalá.

4499981430_1f55e1e349_b

Ještě než začnete usazovat kameny, vymodelujte si terén tak, aby byl co nejzajímavější a co nejvíce se podobal horám. Vytvořte si umělé vlny nebo zajímavé hrbolky. Pokud máte placaté kameny, ukládejte je mírně šikmo nebo i svisle. Každý kámen by měl být do terénu zapuštěn svou jednou třetinou. Vytvořené štěrbiny se snažte orientovat na západ nebo východ, aby v nich půda příliš nevysychala.

3814571593_e31bbb5b03_b

Z některých plochých kamenů vytvořte také šlapáky, abyste se mohly po skalce pohybovat. U velkých skalek se vyplatí budovat cestičky z kamenů nebo také nechat některé místo neosázené, abyste měli kam šlápnout při ošetřování či doplňování skalniček. Teprve až budete mít skalku z kamenů vybudovanou, začněte sypat mezi kameny zeminu. Nejprve pěchujte humózní zeminu a pak teprve nasypte lehkou směs.

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..