Budujeme skalku – 3. díl

Poslední, ale nejpříjemnější fází budování skalky je opatřování skalniček. K tomu nám mohou sloužit specializované obchody, prodejní výstavy nebo různé burzy s tímto sortimentem. Ať již budeme kupovat skalničky a alpinky kdekoliv, je třeba prodávaným rostlinkám věnovat velkou pozornost.


Především by vybrané rosliny neměly být povadlé nebo nažloutlé. Pak by měly mít kompaktní kořenový bal. Proto je nejlepší kupovat skalničky umístěné v umělohmotném květináči, ve kterém nehrozí poškození kořenů. Nejrizikovější je koupit si rostlinku, kterou vám prodavač zabalí s kořínky bez hlíny volně do papíru nebo vloží do igelitového sáčku.

5583015020_c5e8768b9d_b

V takových případech se připravte na to, že se vám skalnička s největší pravděpodobností Dále je nutno si zjistit, které druhy snášejí plné slunce a suché stanoviště, které druhy milují zastínění, nebo kterým vyhovuje spíše vlhké prostředí. Podle toho jim musíme vytvořit na skalce podmínky a hlavně si je správně vybrat.

9338727561_42ee4967ee_k

Pokud si přineseme větší počet skalniček, rozmístíme si je do skalky nejprve zkusmo, bez sázení do země. Jen tak lze poznat, zda v daném prostředí a uspořádání budou působit přirozeně a budou tvořit harmonický celek. Plazivé skalničky umístíme spíše nahoru, kdežto dominantní rostliny, jako jsou například nízké ozdobné trávy, se budou nejlépe vyjímat u paty kamenů. Polštářové druhy se hodí nejlépe mezi ploché kameny.

5582421235_999f24871b_b

Po vysazení rostlinek na jednotlivé místa můžeme nabýt dojmu, že skalka je prázdná a pustá, že rostlinek je málo a že námi připravené plošky mezi kameny jsou zbytečně velké. To vše je ovšem velký omyl, jelikož rostlinky budou postupně růst, daný prostor zaplavovat svými koberci či nádhernými bochánky, plazit se po kamenech, takže za pár let některé z nich nebudou ani vidět. Přesně to je však přirozenou podstatou skalky, která by měla vytvořit iluzi minihor porostlých různobarevnými koberci, polštářky či trsy.

13964837681_c53c638707_k

Až skalničku definitivně umístíme a zasadíme do země, je třeba ji dostatečně zalít. Ovšem opatrně, abychom ji příliš velkým proudem vody nevyplavili. I tak se ovšem zemina slehne a někde i splaví níže. Pak je třeba dané místo doplnit hlavně ve spárách mezi kameny. Použijeme k tomu nejlépe drobný štěrk ze stejné horniny, která tvoří použitou zeminu. Neděláme ovšem pravidelné ohrádky či misky, neboť skalka by měla působit dojmem ledabylé přirozenosti co nejvěrněji podobné volné přírodě.

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..