Žebříky pro popínavé rostliny

Popínavé rostliny jsou zajímavým dekorativním prvkem v každé zahradě. Jejich rychlý růst a nenáročnost pěstování se využívá také k obrůstání zdí domů, garáží, pergol či altánů.


Břečťan, ptačí zob a další druhy dokáží efektně skrýt i nevábné omšelé zdi, zídky nebo strmé svahy na zahradě, kde mohou vytvořit půdokryvnou vrstvu.

Pokud chceme pěstovat popínavky na zdi, musíme jim zajistit oporu. Ovšem pomocí popínavých rostlin můžeme také opticky oddělit různé prostory na zahradě.

Popínavky a dřevo

bougainvillea-756927_640Dřevo je přirozeným materiálem, který s popínavými rostlinami skvěle ladí. Velice efektně působí například břečťan nebo chmel pnoucí se po starém stromu, nebo nepoužívaném sloupu telefonního vedení. Z břečťanu se dá vytvarovat dřevěný had, který působí jako druhý strom na kmeni stromu. Některým jiným popínavkám, především růžím sluší dřevěné brány, oblouky a tunely zhotovené v podobě žebříků, mříží nebo košíkářské konstrukce.

Mřížky můžeme zhotovit z laťoviny a vytvořit tak na zahradě barevné špalíry či treláže, nebo vybudovat nějakou drobnou zahradní stavbu, kterou necháme obrůst růžemi či jinou popínavkou. Nejlépe to vynikne u zahradního altánu, besídky či pergoly. Záleží na tom, jak dlouho by nám opory pro popínavky měly sloužit. Na krátkou dobu lze použít i měkké dřevo, ovšem na pergolu či altán je nutné tvrdé dřevo, které má delší trvanlivost.

ivy-529767_640

Popínavky na zdi

autumn-183347_640Některé popínavky, jako například břečťan nebo přísavník pětilistý se dokáží pomocí svých přísavek pnout i po holé zdi. Na zdi domu však lze pěstovat i popínavou růži, zimolez, rdesno a další popínavky. Pro jejich oporu musíme ke zdi nejprve připevnit dřevěné žebříčky, čili treláže. Stačí k tomu i tenké latě, ovšem například pro vinnou révu je potřeba zkonstruovat mnohem pevnější oporu, která vydrží i řadu let.

Kovové opory

Uprostřed zahrad se dobře vyjímají různé kovové konstrukce, vytvářející tunel nebo bránu v rovném tvaru nebo do oblouku. Efektní jsou také kovové kulovité nebo válcovíté tvary. Pevnost a mohutnost kovových konstrukcí je důležitá zejména pro popínavé dřeviny, jako jsou růže, zimolezy, plaménky, nebo vistárie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..