Stavba domu se sklepem

Mít v domě svůj vlastní sklep je rozhodně výhodné, ovšem znamená to mnohem větší nároky jak na finance, tak na samotnou přípravu. Budovat sklep vyžaduje zcela odlišný postup již při přípravě základů. Pokud stavíme dům bez sklepa, postačí na připravenou plochu vybetonovat základovou desku a můžeme stavět.


Pro sklep je nutné samozřejmě vyhloubit jámu o příslušných rozměrech. Sklepní prostory se dříve využívaly pro vybudování kotelny a jako úložné prostory pro skladování paliv, ovoce nebo nejrůznějšího nářadí. Postupem času a se změnou způsobů vytápění odpadla nutnost skladování paliv ve sklepě a tyto prostory se mohou využívat pro jiné účely. Ve sklepě lze mít žehlírnu, tělocvičnu nebo malou vinárničku. Tyto plochy pak zvyšují komfort bydlení a zároveň znamenají další zhodnocení nemovitosti.

2

Tak jako v mnoha jiných případech, platí i při stavbě domu se sklepem, že polovičaté řešení se nevyplácí. Je tím myšleno částečné podsklepení domu. Často se tento způsob mylně považuje za ušetření části investic na výkopové práce a materiál. Ve skutečnosti se však ušetří jen zlomek a naopak se v průběhu stavby mohou vyskytnout komplikace v podobě trhlin díky rozdílné pevnosti podloží. Proto, když už se rozhodneme pro sklep, je lepší podsklepit celý dům.

3

Největší pozornost je nutné věnovat izolaci. Nejčastěji se vlhkost dovnitř domu dostává z podlahy a spárami mezi stavebními materiály v případě špatné nebo nedostatečné izolace sklepa proti spodní vodě. Izolace sklepa se musí provést důkladně jak vodorovně, tak svisle a izolační vrstvy nesmí mít žádné mezery v místech napojování. Nejúčinnější je pásová izolace sklepa proti spodní vodě, k níž se používají modifikované asfaltové pásy. Jejich spojování se provádí tepelně a na povrch se ještě nanese ochranný nátěr a teprve nakonec vrchní cementová izolace. Také se používá speciální stěrková hmota, která se natře nebo nastříká na izolovaný povrch a nechá se vytvrdnout. Takto získáme bezešvý a bezespárový povrch.

6

Důležitá je i vnější izolace. Základem je ovšem prevence spočívající ve vybudování drenáží a odvodňovacích kanálků podél obvodu domu. Vnější zdivo se pak opatří asfaltovými izolačními pásy a teprve potom lze přistoupit k přihrnutí zeminy, nebo raději propustné vrstvy, kterou může tvořit například kačírek.

Zdroj obrázků: fiedlines.com, glopops.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.