Střešní krytina na zahradní stavby
Asfaltové neboli bitumenové šindele si vysloužily popularitu nízkou hmotností i cenou, širokou nabídkou vzorů a barev i snadnou pokládkou, kterou zvládne i amatér.
Pro pokládku asfaltových šindelů jsou ideální zahradní domky, altány nebo přístřešky pro auta. Výrobci těchto stavebnic z hobbymarketů je dodávají většinou jen s pásy levné lepenky, která střechu z prken neochrání na dlouho. Ovšem tento polotovar si můžete vylepšit. Jako ideální se pro tyto účely, stejně jako v případě vlastnoručně jako vlastnoručně postavené zahradní stavby, jeví asfaltové šindele. Střecha získá dobrou ochranu před povětrnostními vlivy a současně se vylepší i její vzhled. Většinou se hodí tvar klasických tašek bobrovek.
Co potřebujeme?
Pásy asfaltové střešní krytiny, skládací nebo svinovací metr, nůž na asfaltové krytiny, kladivo a hřebíky na střešní krytinu.
S asfaltovými šindeli se pracuje příjemně už jen proto, že jsou lehké a dodávají se v úzkých a krátkých pásech, takže se s nimi bezproblémově manipuluje. Pouze při nákupu celého balení je hmotnost vyšší a je lepší, když vám s nakládáním do auta někdo pomůže. Snadné je také dělení této střešní krytiny, stačí k tomu nůž. K připevnění na dřevěný záklop se používají pozinkované nebo hliníkové hřebíky s velkou hlavičkou, kterým se lidově říká papíráky nebo lepeňáky. Při velkém sklonu střechy budeme potřebovat bitumenové lepidlo.
Jak postupujeme?
- nejprve odstraníme starou poškozenou lepenku a hřebíky, pokud nejdou vytáhnout, tak je zatlučeme
- jako podklad pod asfaltové šindele můžeme použít asfaltové pískované pásy, které přetáhneme přes okapovou hranu o 2cm
- přesah na štítových stranách odřízneme, aby nepřekážel při montáži zavětrovací lišty
- u první řady šindelů odstraníme část s obloukovými profily, abychom se zbavili výřezů, kterými by protékala voda
- první řadu připevníme pomocí hřebíků na spodní okraj střechy tak, aby hrana lícovala s podkladovým pásem. Hřebíky zatloukáme 3cm od horního okraje s rozestupy 30cm
- abychom další pásy kladli vždy rovnoběžně s okapovou hranou, nakreslíme si křídou pár rovnoběžných čar jako vodítko
- každou další řadu přeložíme přes spodní pás ve svislém směru o šířku naznačenou černou přerušovanou linkou. Hřebíky zatloukáme zhruba 2,5 cm nad zářezy mezi oblouky
- ve vodorovném směru pásy překládáme o polovinu šířky oblouku, čímž spolehlivě překryjeme výřezy ve spodním pásu šindelů
- působením slunečního tepla a vlastní váhy se šindele přilepí k podkladu
- v místě zavětrovací lišty spáry vytmelíme střešním tmelem
-
v místě napojení na stěnu pásy vytáhneme nahoru a zakryjeme lištou, kterou utěsníme sřešním tmelem. Na hřeben použijeme speciální hřebenové pásy.
Zanechat odpověď