Teakový nábytek na zahradě: elegantní náhrada plastu

Teakové dřevo je materiálem budoucnosti, má totiž vlastnosti, které jiné přírodní materiály nemají. Jde o nejkvalitnější tropickou dřevinu, která se používá především k výrobě nábytku.


Teakový nábytek

Teakové dřevo pochází ze stromu teky obrovské, či teaky. Je to tropický strom z jižní a jihovýchodní Asie, kde roste do výše 30 až 40 metrů. První vlnu oblíbenosti teakové dřevo zaznamenalo ve dvou desetiletích po roce 1950 a 1960, kdy se vyráběl tzv. dánský styl. Teakový nábytek nabídl tehdy svou jedinečnost a elegantní vzhled. A to platí dodnes.

Vlastnosti teakového dřeva

Teakové dřevo si hravě poradí si s výkyvy teplot, od mínusových do vysoce plusových hodnot, navíc vzdoruje plísním a škůdcům dřeva. Ale je také odolné vůči vlivům vlhkosti, ale nevadí mu mráz a ani žár slunce. Přitom teakové dřevo potřebuje nejméně péče ze všech dřevin.

drops-443259_960_720

Jedině umělé hmoty mohou teakovému dřevu konkurovat v tom, že mají snadnější údržbu, ovšem vzhledově silně zaostávají. Dřevo nelze totiž žádnou jinou hmotou nahradit, a i když jde o dřevo exotické, do naši krajiny, resp. zahrady, zapadne, jako by tam bylo odjakživa.

Teakové dřevo je hodnoceno vedle stálosti také pro svou dlouhou životnost, tvarovou stálost a tvrdost. Tyto vlastnosti jsou zapříčiněny vysokým obsahem přírodních olejů.

Použití

Teakové dřevo je nejlepším materiálem na naši zahradu, do okolí bazénů a jiných vodních ploch. Dnes se z něho vyrábějí všechny základní kusy nábytku, které můžeme na zahradě využít. Jde samozřejmě o židle, různé lavice a stoly, ale i lehátka, houpačky, na trhu jsou i celé zahradní teakové sestavy.

teak-172642_960_720

Údržba

Aby nábytek z teakového dřeva sloužil co nejdéle, je třeba přeci jen trochu o něho pečovat. Bez ošetření se totiž jeho barva mění ze žlutohnědé na stříbrošedou. Abychom zachovali původní barvy, hnědou až medově nazlátlou, je třeba ho napustit teakovým olejem. Doporučuje proto napouštění teakovým olejem jedenkrát a dvakrát ročně. Napouštění je možno provádět více způsoby, nejjednodušeji povrchovým nátěrem je ponoření předmětu, ale také ho můžeme ošetřovat postřikem, máčením a také mořením. Před impregnací je třeba mí nábytek dokonale suchý a čistý od prachu a jiných nečistot. Pro návrat původních barev lze povrch zbrousit brusnou houbičkou a opět napustit olejem.

Související:  Pěstujeme kustovnici

Zazimování

Teakový nábytek lze ponechat přes zimu venku, ale je potřeba všechny šrouby utáhnout, abychom zminimalizovali počet různých spár třeba utažením šroubů, ve kterých by se mohla vyskytovat voda, která by po zmrznutí na led mohla napáchat nevratitelné poruchy, jako je popraskání a zkroucení.