Oblíbený lunární kalendář

Umělé zavlažování, umělé štěrkové pole namísto trávy, umělá hnojiva, umělé vyvazování ovocných stromů na vedení, a nakonec umělá zelenina. To rozhodně není náš přístup ani náš cíl v zahradě. Pěstujeme přírodním způsobem, snažíme se přírodu neznásilňovat, spíše udržovat rovnováhu a využívat přirozené postupy a principy. A v tom nám už léta pomáhá lunární kalendář. Často dostáváme otázku, který je náš oblíbený.

Lunárních kalendářů je dnes na trhu více než mnoho. Každý je psán trochu jiným stylem, každý je orientován na jinou oblast. A každému zahrádkáři může vyhovovat jiný kalendář. My jsme jich samozřejmě vyzkoušeli několik. Tím jsme měli možnost ověřit si, který „má pravdu“ a který „střílí vedle“. Pozorný čtenář si při podobném srovnání nemohl nevšimnout odchylky nejen v jednotlivých fázích různých znamení, ale někdy i rozdílné interpretace stejných postavení Měsíce, planet či znamení.

Netroufám si říci, že některý lunární kalendář je dobrý a druhý špatný. Mohu však říci, který se nám nejlépe osvědčil a který používáme nejdéle ze všech, neboť při porovnávání s ostatními jsme ty ostatní postupně přestali kupovat. Je to Lunární kalendář vydavatelství Eugenika. Tento stolní kalendář si každý rok upravíme na nástěnný a máme ho v kuchyni, pěkně na očích.

A proč je tento kalendář trochu jiný, než ostatní? Podívejme se, jak to vysvětluje sám vydavatel:

V našem kalendáři je zobrazen časový údaj přechodu Měsíce „přes“ skutečné souhvězdí, ne astrologické znamení. V dobách, kdy vznikala astrologie, se tyto údaje shodovaly se skutečnou polohou planet, souhvězdí a hvězd na obloze. Drobné odchylky dráhy Slunce, Měsíce i hvězd v období 26 000 let, způsobené periodickou výchylkou rotace zemské osy, vedly k tomu, že po tisíciletích je skutečné astronomické postavení Měsíce „v“ jednotlivých souhvězdích odlišné od dávných astrologických výpočtů. Kdo se trochu orientuje na noční obloze, ten si všimne, že Měsíc stojí například „v“ souhvězdí Ryb, zatímco tradiční zdroje uvádějí, že Měsíc je v Beranu. („V“ dáváme do uvozovek, protože Měsíc se nikdy nedostane opravdu – fyzicky mezi hvězdy souhvězdí.) A tento rozdíl se neustále mírně zvětšuje. Mnoho pokusů s pěstováním rostlin ukázalo, že ho třeba brát v úvahu. Proto náš kalendář tento rozdíl zohledňuje a uvádí postavení Měsíce ve skutečných souhvězdích, neboť tomu odpovídá jeho vliv na naši planetu. Tímto se náš LK liší od většiny jiných lunárních kalendářů, které vznikají mechanickým výpočtem počítačovým programem a nejsou prověřeny praxí.

Jak říkám, ze všech lunárních kalendářů se nám tento nejvíce osvědčil, podle nás je pěstování a práce v zahradě nebo s pokojovými květinami nejpřesnější právě s ním. Proto koncem každého roku koupíme lunární kalendář z Eugeniky a po Novém roce zaujme místo to předchozího.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..