Podzimní péče o pokojové a balkónové rostliny

Podzim sebou přináší nižší denní teploty, stále častěji přízemní mrazíky, mlhy a čím dál méně světla. To vše jsou podmínky, které hlavně květinám nevyhovují. Pokojové květiny zastavují svůj růst a ještě před příchodem zimy upadají do jakési zimní strnulosti.


Letní balkónové rostliny je třeba připravit na jejich uložení k zimnímu spánku do sklepa, na chodbu či jiného vhodného prostoru a nahradit je podzimními odrůdami.

Pokojové rostliny

Zimní strnulost řady pokojových květin znamená, že květina nevyžaduje již tolik zálivky. Proto je třeba zkrátit intervaly zalévání. Květiny zastavují svůj růst vzhledem k méně příznivým světelným podmínkám, ale kontrolujte i substrát.

Příliš vody květina nestačí přijímat, což má za následek uhnívání kořenů, následuje opadávání listů a nakonec uhyne celá květina. Rovněž omezte hnojení tekutými hnojivy, na podzim a v zimě to stačí jednou za měsíc.

girl-791879_640

Důležitá je vzdušná vlhkost, jelikož zejména v místnostech vytápěných ústředním topením bývá vzduch suchý. Odpařovače na radiátorech nestačí, proto je dobré pravidelné rosení a občasné osprchování.

Nebezpečím pro pokojové květiny jsou svilušky nebo puklice, kterým se daří v suchém ovzduší. Tento hmyz vysává šťávu z listů, na kterých se objeví nejprve hnědé skvrny a celá rostlina postupně chřadne.

Pokud tento jev objevíte, začněte s pravidelným sprchováním květiny každý týden. Na trhu jsou i insekticidy ve spreji, které tento hmyz likvidují. Aplikaci však provádějte třeba na balkóně, abyste se výparů sami nenadýchali.

bonsai-781882_640

Balkónové rostliny

Ponuré podzimní dny si můžeme zpříjemnit i barevnými květinami na balkóně. Je však třeba nahradit odkvetlé letní květiny podzimními druhy, jako jsou zejména chrysantémy, astry, vřesy nebo okrasné traviny, které vydrží až do poloviny listopadu.

mini-potted-633702_640

Rostliny kvetoucí na podzim nepotřebují tolik slunce ani tepla jako letničky. Některým druhům naopak svědčí kratší dny a chladnější počasí, neboť v těchto podmínkách se intenzivněji vybarvují jejich listy.

Ideální dobou pro výsadbu podzimních rostlin do mrazuvzdorných nádob, které lépe odolávají nepřízni počasí než plastové truhlíky, je konec září až polovina října.

Před naplněním nádoby substrátem nezapomeňte na drenáž například z keramzitu či střepů z hliněných květináčů. Většina podzimních trvalek totiž nesnáší přemokření kořenů. Zalijte jen ihned po výsadbě a během podzimu již jen minimálně. Jiná péče není potřeba, vyjma odstraňování odkvetlých květů a uschlých listů.




Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..