Stavba domu svépomocí

Mnoho lidí touží bydlet ve svém. Nejraději ve svém domě. Byt je sice nenáročný na údržbu, výměnou za to máte ze všech stran sousedy a žádnou zahradu. Ne jen, že si nemůžete vypěstovat brambory či zeleninu, ale ani ráno si nemůžete vychutnat svůj šálek kávy jen tak, v županu a šlapkách, na terase.



Už to tak bývá, že čas jsou peníze a nemůžeme mít všechno. Buď máme více času, nebo máme více peněz. Ale nechat si postavit dům na klíč, tedy jen se dívat, jak roste a pak se nastěhovat, to nemůže každý.

Proto nejčastějším způsobem je v Čechách stavba domu svépomocí. Či spíše s pomocí příbuzných. Jeden se může vyznat v zedničině, druhý je dobrý na omítky, někdo umí natáhnout elektřinu a další je dobrý instalatér. A zná skvělého topenáře. Sehnat se dá i dobrý obkladač.

Kdo však už stavěl dům sám, tak ví, že ne každý mistr je opravdu mistr svého řemesla a stavebník by měl být schopen zkontrolovat nejen kvalitu práce, ale i technologické postupy. Přece jen, zedníci odejdou, ale vy v tom domě zůstanete bydlet…

Nemluvě o právních aspektech výstavby domu. Víte, jaká všechny potvrzení a povolení potřebujete ještě před prvním kopnutím do země? Kdo vám je vydá a kolik to bude stát?

barak

Jaké materiály byste měli při stavbě zvolit, které vás vyjdou levně při koupi, ale prodraží vytápění? Nebo které zvolit tak, aby byl dům co nejméně energeticky náročný, ale přitom pohodlný na bydlení?

Všechny tyto a ještě mnoho dalších otázek byste měli mít zodpovězeny ještě před tím, než začnete stavět svůj nový dům se zahradou. Stejně tak i ti, kteří již dům mají postavený, ale se rozhodli ho zrekonstruovat nebo přistavovat.



Související:  Jak na levnou hypotéku