Jak ochránit fasádu proti ptákům

Novým trendem současnosti je zateplování budov pomocí polystyrenových desek. Je to účinná a cenově dostupná technologie. I její realizace není složitá. Jednu nevýhodu však v sobě přeci jenom skrývá – má nepřítele, který ji ničí.


Přitahuje totiž datlovité ptáky, kteří svými zobáky do fasády vyklobávají otvory a tím ji poškozují. A to nejen vzhledově, ale fasáda tím ztrácí i svou funkčnost.

sparrow-959727_960_720

Většina z nás poslouchá ráda ptačí zpěv, ale jakmile uslyšíme zvuky připomínající bubnování, je ihned po idilce. Vlasy nám vstávají hrůzou, zjistíme – li, že se ťukání ozývá právě z naší fasády.

Proč?

Ptáci, kteří zateplené fasády ničí, patří do řádu šplhavců, čeleď datlovití – jsou to datli, strakapoudi a žluny. Důvodů pro jejich počínání je několik. Jedním z nich je dutý zvuk fasády. Domnívají se totiž, že se jedná o dutinu ve dřevě způsobenou larvou nebo jiným druhem hmyzu. To jsou totiž oblíbené pochoutky, které si jen tak někdo nenechá ujít a proto je musí najít.

Dalším z důvodů může být akustická obhajoba teritoria. Fasáda má, díky používaným materiálům dobrou rezonanci, která je zvukově podobná „bubnování“ do suchých dutých větví stromů v přírodě.

V neposlední řadě jde o hnízdění. Všichni šplhavci hnízdí v dutinách a v otvorech vydlabaných fasád mají ideální podmínky pro odchování potomstva.

Prevence

Problém s ničením fasády mívají většinou městské budovy. Ptákům v městském prostředí ubývají místa vhodná k sídlení a nezbývá jim nic jiného, než se adaptovat.

glass-664841_960_720

Při zateplování budov je dobré vložit drátěné pletivo s malými oky pod povrch omítky.

Vhodné jsou též lokální úpravy – ptáci poškozují fasády především v místech, kde jsou v blízkosti budov vzrostlé stromy.

Dalším řešením může být umístění maket přirozených nepřátel – sokola, sovy, výra, poštolky nebo sýčka. Makety lze instalovat různými způsoby – do závěsu, napevno nebo na stojánek. Poslední zmíněný typ se používá na střechy nepokrajová místa domu. Ve větru se maketa otáčí a napodobuje tak pohyb letu dravce. Jestliže je osvětlena sluncem, po fasádě se pohybuje její stín a efekt je tak zdvojnásoben.

Přemýšlíte – li i vy o zateplení fasády, nejprve si zjistěte, jaká úskalí ve vaší lokalitě hrozí, případně se poraďte s odborníky o možnostech řešení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..