Jak správně pečovat o kaktusy

Kaktusy pocházejí ze Severní a Jižní Ameriky, ale postupně se lidskou činností rozšířili takřka po celém světě. Pokud nejsou podmínky pro jeho růst v přírodě, najdeme jich velikou spoustu v bytech. A myslíme si, že je jen málo bytů, kde by nějaký kaktus nebyl zastoupen.


Základní údaje

Kaktusy jsou sukulenty a pro nás exotické rostliny, jsou především suchomilné. Ve své domovině rostou totiž v poušti, takže základní podmínka je – zalévat velmi málo. Proto jsou kaktusy vhodné zejména pro toho, komu není péče o kytky koníčkem, ale na druhou stranu existuje řada sběratelů, kteří kaktusům ve své sbírce věnuji velikou péči.

Zásady pěstování

Kaktusy mají dva cykly, vegetační období a stadium klidu.

V období vegetace kaktus roste, což je v našem podnebí někdy od začátku dubna do konce září. Tehdy bychom kaktusy měli dávat na teplejší a slunná místa a zalévat je jednou za 14 dní. Pokud je na skutečně teplém a slunném místě, zaléváme častěji. Zaléváme dešťovou nebo odstátou vodovodní vodu. Kaktusy můžeme dávat i ven na slunná místa, aleje potřeba je chránit před deštěm.

cactus-680842_960_720

Ve stadiu klidu od října do konce března kaktusy tzv. spí. tehdy je dáváme na tmavší místa, dokonce někteří tvrdí, že do úplné tmy. A hlavní je, že nezaléváme vůbec. Kaktusy totiž vodu nepřijímají a mohly by jim uhnít kořeny.

Hnojení kaktusů

Kaktusy by se měly pravidelně přihnojovat v průběhu vegetace, a to speciálními hnojivy pro pěstování kaktusů. Ty je nutno přidávat do zálivkové vody podle výrobce v předepsaném množství.

Přesazování

Kaktusy se přesazují zásadně na jaře, nejlépe začátkem března, ovšem své stanoviště (větší květináč či jinou nádobu) nemusí kaktus měnit tak často, jako je to u jiných rostlin.

Kaktus se přesazuje tak, že ho opatrně vyklopíme z květináče a odstraníme z jeho kořenů starou zeminu, případně poškozené a suché kořeny. Pak necháme kaktus ležet tři dny, aby zaschly všechny ranky, a teprve pak do sází do čerstvého substrátu. Krček kaktusu je vhodné také obsypat většími kaménky.

cactus-1081219_960_720

Vysévání semen

Semena kaktusů se sází od poloviny února do poloviny března tak, že se očisti od zbytků oplodí a uloží do vhodného substrátu. Ten by měl být ve výsevné misce a trochu navlhčený pomocí rozprašovače. Semena se prostě přitlačí k substrátu a pak se vlhčí rozprašovačem tak jednou za dva dny. Zhruba na čtvrt roku se již objeví zárodek budoucího tvaru a začneme ho zvykat na přímé slunce. Kaktus pak přesazujeme, až povyroste.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..