Jak správně pečovat o orchideje

Honosné, a zároveň křehké rostlinky, které se líbí snad každé ženě, nacházejí své místo v domácnostech. V našich podmínkách vypěstované odrůdy a další kříženci se postarají o to, aby nás „neobtěžovaly“ starostí o ně, a zároveň dlouhou dobu vydržely. Které si ale vybrat a jak se o ně starat?


Kam s ní?

Zázrakem vůbec je, že ty to pralesní rostliny vydrží v opečovávaných domácnostech. Možná na druhou stranu právě proto, že jsou „zkoušené životem“ a jeho podmínkami, vydrží i v našem prostředí. Základem vždy je, vybrat si vhodný druh podle podmínek, které mu můžeme nabídnout. Chceme-li odložit rostlinku na parapet, zvolme si odrůdu Vanda, Phalaenopsis (můrovec), či dokonce některé zástupce Paphiopedila a Dendrobium.

slipper-orchid-747788_960_720

Všechny uvedené chladnější okenní parapet přežijí, protože si libují ve stabilní teplotě 20°. Horší jsou staré domy, a tedy vlhké prostory, kde uniká teplo a teplota může klesnout pod uvedených 20°. Orchideje totiž raději teplejší teploty než nižší, a to i přes svůj původ z vlhkých deštných pralesů. Přímý průvan zkrátka není šťastnou volbou, tak stejně, jako nesvědčí nám.

Další podmínky..

Nezapomeňme i na dostatek světla, které rostlina potřebuje, a díky čemuž se na okenní parapet opravdu hodí. Na druhou stranu však zapomeňte na přímé sluneční světlo. Pokud tedy víte, že vám na parapet doslova praží, raději dějte květinu do prostoru na nějaký květinový stojan. Pozor také na zalévání orchidejí – nesmí se přelévat, v opačném případě hrozí plísně a chřadnutí.

orchid-954040_960_720

Doporučený způsob zalévání je ponoření květináče na pár minut do nádoby s vodou. Poté nechejte okapat a opakujte 1-2x týdně, v létě klidně i častěji. Zároveň je důležité, aby se voda nedostala do středu listové růžice. I výběr vody není u orchidejí jednoduchý – nejlepší je dešťová voda, v každém případě musí být měkká nebo destilovaná.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..