Správné vrtání do dřeva

Čisté vrtání do dřeva a dřevěných materiálů není žádná věda, ovšem důležité je vybrat správný vrták. Nejedná se pouze o průměr, ale o různé konstrukce, které jsou určeny jen k určitým úkonům. Kutilové volí často jednoduchou cestu a do dřeva vrtají i vrtákem na kámen či ocel.


Do měkkého dřeva sice díru uděláte, ovšem otvor nebude příliš čistý, hrany budou roztřepené a z druhé strany zůstanou po průchodu vrtáku vyštípnutá vlákna. Ošklivé to bude především u otvorů, které zůstanou na očích a nebudou přikryty. Pro takový případ je lepší zvolit jeden z mnoha různých druhů vrtáků pro vrtání do dřeva.

Spirálové vrtáky

Jsou to nejběžnější vrtáky určené do dřeva. Vrtáky na kov či kámen připomínají právě spirálovité drážky na odvádění třísky. Čím se naopak liší, je břit uvozený centrovací špicí. Ta umožňuje nasadit vrták přesně na místo označené na povrchu dřeva a vrták v první fázi vede. Dva břity po okrajích vrtáku pak čistě naříznou okraj otvoru, spirálovitá drážka odvede materiál otvoru a vrták může pokračovat hlouběji. To zajišťuje precizní vrtání hlavně v měkkém dřevě, ale tato technika je použitelná i pro tvrdší dřevo.

Vrtáky do bednění

Jsou z nástrojové oceli a používají se na vrtání do bednění a izolačních materiálů, ale lze je použít i k vrtání do stavebních materiálů a kovů. Charakteristická je krátká vrtací část spojená s dlouhou upínací stopkou. Kuželovitý přechod mezi vrtákem a upínáním umožňuje snadné vyjmutí nástroje z vrtaného otvoru.

Víceúčelové vrtáky

Jsou ideální na stavbu, jelikož zvládnou vrtání nejen do dřeva, ale i do dlaždic, plechu, zdiva a dokonce do betonu. Jejich břity z tvrdokovu, ostré jako břitva, jsou optimalizovány pro rotační vrtání, ale zvládnou i občasné vrtání s příklepem do zdiva, třeba i ve spojení s běžnou aku vrtačkou.

tools-569108_960_720

Vrtáky na trámy

Jde o spirálové vrtáky s velkým stoupáním spirály, aby byl vyvrtaný materiál co nejrychleji odveden z otvoru a zajistilo se tím rychlé pronikání vrtáku do velmi masivních konstrukcí, jako jsou trámy.

Hadovité vrtáky

Jsou uzpůsobeny velmi rychlému vrtání díky závitové špici a dvěma tvrzenými břity. Speciální šroubovice typu Lewis zajišťuje rychlý odvod třísky. Závitová tyč vtahuje vrták do materiálu, nejčastěji do trámů z měkkého dřeva. Trámové a hadovité vrtáky se vyrábějí v průměrech 5-50 mm a v délkách až 1 m.

Ploché vrtáky

Levné vrtáky jsou určeny k vytvoření kruhových otvorů velkých průměrů ve dřevě. Jednoduchá centrovací špice poskytuje vedení vrtáku a boční břity ubírají materiál.

log-house-263724_960_720

Nastavitelné vrtáky

Jsou to v podstatě ploché vrtáky s pohyblivým nožem umožňujícím nastavení různých průměrů v rozsahu 15-75 mm. Mají centrovací hrot, ale pouze jeden břit a jsou tedy vhodné pro nenáročné práce s měkkým dřevem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..