Jak vybírat interiérové dveře

Co najdeme na trhu a podle čeho vlastně vybírat? Základní volbou jsou dveře polodrážkové nebo bezpolodrážkové. První varianta je je u nás tradiční a každý ji dobře zná. Dveře druhého typu, tedy bezpolodrážkové, na sobě nemají charakteristický zub polodrážky a někdy bývají označovány jako dveře americké, neboť právě pro tuto zemi jsou typické. Bezpolodrážkové dveře doplněné bezpolodrážkovou zárubní pak splývají do jedné roviny.Nejčastěji se orientujeme podle způsobu otevírání dveří: tradiční jsou dveře otočné na pantech. Ty jsou ideální i pro případy, kdy musí dveře místnost pevně uzavírat. Kdo chce uspořit místo, nebo kde dveře zůstávají po celý den otevřené, může zvolit dveře posuvné po stěně nebo do stavebního pouzdra. Atypické jsou pak dveře otočně kyvné. Pokud potřebujeme dveře, které musí být volně otevírané, můžeme zvolit dveře kyvné, které známe pod označením lítačky.

Posuvné dveře do pouzdra

Představují nejvýhodnější systém otevírání pro malé prostory. Na toto řešení je ale třeba myslet nejlépe už při projektu stavby. Dveře zajíždějí do plechové kapsy, tzv. stavebního pouzdra, takže je možné naplno využít stěny vedle dveří. Manipulace je plynulá a lehká i pro děti nebo starší lidi. Současné můžou posuvné dveře zajistit bezbariérový přístup. Na rozdíl od klasických otočných dveří musíme počítat u posuvných dveří s nižší tepelnou a zvukovou izolací.

Jak vybírat stavební pouzdro

Dopředu musíme znát typ příčky, do které budeme pouzdro osazovat (sádrokarton, cihlová zeď) a druh dveří, které v něm budou jezdit. Do sádrokartonové příčky patří hladké pouzdro, do zděné pak pouzdro s jemnou armovací sítí na povrchu, která umožňuje jeho snadné omítnutí. Pokud uvažujeme o celoskleněných dveřích, výrobce nám dodá užší typ pouzdra, které má pro zajíždění dveří užší mezeru, než by mělo pouzdro pro dveře klasické dřevěné o šířce 4 cm. Je dobré posuvné dveře vybavit takzvaným tichým dorazem, dveře tak snesou i razantnější zacházení.

dvere

Dveře kyvné

Do místností, mezi kterými se často prochází a je třeba snadný průchod z obou stran, se hodí kyvné dveře, zvané lítačky. Zaberou ale jednou tolik místa, než klasické otočné dveře, protože vyžadují rozlet do obou místností.

Posuvně kyvné dveře

Zajímavá je kombinace dvou typů otevírání dveří, a to posuvně-kyvný způsob. Tento systém je specifický posunutou osou otáčení dveří. V první fázi otevření se dveřní křídlo začne otevírat jako u klasických dveří otočných, proto začíná mírně zasahovat do obou místností posuvem k závěsové straně. Jejich výhodou je velmi snadné otevření lehkým zatlačením.

Lamelové dveře

Moderní podobu skládacích dveří dnes lze na trhu nalézt pod názvem lamelové dveře. Mohou být buď harmonikového nebo skládacího typu. Harmoniky se otevírají do obou místností a skládací zasahují pouze na jednu stranu zárubně. Hned po posuvných dveří jsou skládací dveře tím nejvhodnějším řešením do malých místností.

Na čem u dveří nešetřit

Laik na první pohled nejspíš dveře z marketových řetězců od těch dražších nerozezná. Cena se však odvíjí od podceňované vnitřní konstrukce – základ kvalitních dveří musí tvořit masivní dřevěný obvodový rám.

Solidní výrobci navíc rám v místech pantů a zámků doplňují dalšími vlysy, které rozšíří plochu pro usazení závitu pantu a kování zámku. Díky tomu se tyto části postupně neuvolňují, jak se často děje u dveří hodně nízké cenové relace.

Investice do speciálních vlastností dveří, které je uchrání před mechanickým poškozením nebo deformací vlhkostí, se vrátí v jejich dlouhé životnosti. Důležitá je kvalita kování, tedy závěsů (lidové pantů), zámků a kliky.

Při výměně dveří bychom neměli zapomenout ani na zárubně. Staré kovové nemusíme rovnou bourat. Rozumným řešením je jejich obložení novými dřevěnými.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Jeden komentář k Jak vybírat interiérové dveře

  • karol  napsal:

    Harmonikové dvere sú v súčasnosti konštruované a dizajnované tak, aby sa hodili aj do moderného bytu. okrem jednoduchého otváranie ide pri nich najmä o úsopru miesta. Najpoužívanejším materiálom je plast. Čo sa týka obľúbenosti dizajnov dverí, najobľúbenejšie sú stále imitácie dreva, no rovnako obľúbená je aj biela farba. Novinkou, ktorá sa v domácnostiach udomácňuje čoraz častejšie je dizajn matného chrómu, teda hliníku. Z materiálov si môžete vybrať medzi plastom, koženkou alebo masívom. Najpoužívanejším je plast, pretože je pre harmonikové dvere najoptimálnejším materiálom. Najmenej využívaným materiálom je masív, a to pre jeho väčšiu váhu. Vybrať si môžete aj medzi dverami plnými alebo presklennými. Pokiaľ si však chcete dvere so sklom zaobstarať preto, aby ste mali viac svetla, budete sklamaní, pretože ho veľa neprepúšťajú.

    Predtým, ako sa rozhodnete si harmonikové dvere zaobstarať, by ste mali predovšetkým zistiť presný rozmer stavebného otvoru. Veľkosť nie je nikdy presná, a preto je potrebné dvere neskôr upraviť na konkrétny rozmer. Väčšinou ide o skracovanie lamiel. Pre viac info si kliknite sem

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..