Likvidace lišejníku

Lišejníkem porostlý kámen na skalce může být velice efektní, neboť umocňuje dojem zmenšených hor na zahradě. Ovšem pokud se lišejník začne rozrůstat dále, prorůstat trávníkem a postupně jej dusit, je nejvyšší čas jeho rozpínavost ukončit. Trávník zbavíme lišejníku vyhrabáváním, provzdušňováním artikulací a odstraněním stínícího stromu, nebo alespoň větví.


Lišejník je organismem, který nevyskytuje pouze v trávníku, ale nejčastěji osidluje horniny, kůru stromů, ale i stavební objekty. Nejvíce se s ním setkáváme na střechách. Jedním z mýtů ovšem je, že výskytem lišejníku na střešní krytině se výrazně snižuje její kvalita. Z technického hlediska to není možné, neboť lišejník nemá žádné kořínky, které by vrůstaly do materiálu tašek, ani nevylučuje žádné látky, které by tašky ohrožovaly. Lišejníky jsou naopak indikátorem kvality životního prostředí. Například v Anglii lišejníky na střechu patří.

8731489952_4bd07e370b_z

V našich zeměpisných šířkách se lišejníky na horninách nebo na střešních taškách chovají jako pouštní lišejníky. V noci pohlcují vlhkost a ve dne po východu slunce vodu odpaří a veškeré životní pochody v jejich organismu se zastaví. Boj s lišejníkem na střeše je jako boj s přírodou, který se také nedá vyhrát. Jeho výskyt lze maximálně omezit některými chemickými přípravky nebo modrou skalicí, která jej naruší a o ostatní se postará v zimě sníh a déšť, který zbytky lišejníku vezme sebou.

2601659190_2431924713_b

Střechy ovšem nejsou jediný místem, kde se lišejníky vyskytují. Daří se jim všude, kde mají dostatek vlhkosti a kam přes den nesvítí dostatečně slunce. Může to být trávník v zastíněném místě, chodníky, stěny, dlažba, ploty a další. Dnešní trh nabízí řadu nejrůznějších přípravků vhodných k likvidaci lišejníku.

371160360_ee7f824ae0_b

Patří k nim například Mechožrout, který se ředí s vodou v poměru 1:4 a na postižená místa se aplikuje postřikem, aby se lišejník nasákl. Je potřeba to provádět za suchého počasí, aby prostředek mohl dostatečně dlouhou dobu působit. Pak není nutné mechanické odstraňování, jelikož stačí následné působení větru a deště. Dalšími přípravky jsou výrobky řady SANATOP. Jsou to většinou preventivní nátěry proti tvoření řas i lišejníků na zdech, betonech či dlažbách ve venkovním prostředí.

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..