Mšice přichází bez pozvání

Bojovat proti mšicím na zahradě můžeme různými způsoby. Nabízí se chemická cesta, což jsou různé insekticidy a pesticidy. To by však měla být až to nejposlednější varianta, neboť postřiky mohou škodit nejen mšicím, ale i jejich přirozeným predátorům i samotné úrodě a celkovému prostředí zahrady.


Chránit se před mšicemi můžeme již preventivně správným výběrem odrůd stromů, keřů a rostlin, jejich správnou výživou bez nepřehnojování dusíkem a také maximálním využíváním biologických faktorů. Těmi jsou především přirození nepřátelé mšic, jako jsou predátoři, parazitoidy a mikrooorganismy.

insects-563256_960_720

Jak využít predátory

Přirozeným nepřítelem mšic je hlavně hmyz. Především jsou to parazitické vosičky mšicomary a různí brouci, jako jsou slunéčka, bradavičníky a střevlíci, zlatoočka, denivky a bělotky. Z dvoukřídlého hmyzu jsou to pestřenky, dravé bejlomorky a dravé ploštice. K našim spojencům v boji proti mšicím patří také škvoři, pavouci a draví roztoči. Abychom je na svou zahradu přilákali, můžeme vysévat rostliny, jejichž květy lákají dospělý hmyz. K tomuto účelu je vhodný například kopr a také mrkev. Stav mšic dovedou regulovat také entomopatogenní houby.

Další metody boje s mšicemi

Využívat můžeme i zcela obyčejné prostředky, které máme v domácnosti k dispozici. Pokud se mšice vyskytují na růžích, můžeme je ničit postřikem mýdlovou vodou, která nám zbude po praní prádla. Růži však nesmíme mýdlovou vodou zalévat ani stříkat na květy, ale pouze a jen na listy. Stejných účinků dosáhneme výluhem z kopřiv nebo levandule.

pest-600276_960_720

Tento recept znali již naši předkové. Čerstvě natrhané nejlépe mladé kopřivy nebo levanduli nechte louhovat v kýblu nebo sudu s vodou zhruba jeden týden. Nálev slouží nejen k hubení mšic, ale také je přírodním hnojivem. Podobný efekt přinese také výluh z cigaretových špačků, které necháme vylouhovat ve vodě.

Babskou radou je vysazování afrikánů ke květinám nebo zelenině, na které mšice rády chodí. Největším predátorem, který mšice doslova miluje, jsou slunéčka sedmitečná, která jich dokáží zkonzumovat stovky. Proto si slunéčka na své zahradě hýčkejte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..