Pítka a krmítka: přitáhněte na zahradu ptactvo

Probouzet se od jara do podzimu a slyšet veselý ptačí křik je rozhodně lepší, než slyšet startování aut a pouliční ruch. Kdo má zahradu, může přispět k udržení i rozšíření ptačí populace, která se díky civilizaci stále zmenšuje.


Ptactvo můžete přitáhnout na svou zahradu budováním ptačích budek, krmítek a pítek. Krmítka jsou významnou pomocí pro přežití ptáčků v zimě, kdy mají nedostatek potravy díky sněhové přikrývce a mrazům. Budky jsou potřebné zejména pro zahnízdění ptáků, kteří do nich kladou vejce a na jaře vyvádějí svá mláďata.

birds-664232_640

Pítka

Abyste přilákali zpěvné ptactvo na svou zahradu, musíte jim dát co nejvíce příležitostí k napití. Důležité je to hlavně v teplém letním počasí a v lokalitách, kde se nevyskytuje žádná vodní plocha, řeka či alespoň malý potůček. Ptáci se potřebují někde napít a vykoupat. Na zahradě jim k tomu může posloužit okrasné jezírko, nebo větší kámen s prohlubní, ve které se drží voda. Nemáte-li k dispozici takováto přirozená pítka, můžete je nahradit vhodnou nádobou, starým lavorem či umyvadlem, nebo si koupit ozdobné pítko v zahradnických potřebách nebo hobymarketu.

hummingbird-140461_640

Krmítka

Existuje celá spousta rad a návodů, jak si vyrobit zahradní krmítko pro ptáčky. Samozřejmě jsou k mání také v obchodech, ovšem pokud budou dílem vašich rukou, budete mít z krmení ptáků ještě větší radost. Záleží na konkrétních podmínkách. Krmítko lze umístit na zahradě na dřevěný sloupek, na vhodnou větev stromu, nebo i na parapet okna, kde budete mít v zimě o zábavu postaráno. Při jejich umisťování dbejte na to, aby se k nim snadno nedostala kočka. Proto jsou vhodnější krmítka zavěšená v přiměřené výšce.

Krmítko si můžete vyrobit pouze na jednu sezónu, nebo na více let. Pokud použijete PET lahve, můžete je na jaře vyhodit a na zimu si vyrobit nové krmítko. Stačí do lahve vyříznout otvor po straně, na dno dát krmení a lahev pověsit za hrdlo. Pokud chcete, aby krmítko sloužilo zároveň jako dekorace, můžete je vyrobit například v podobě domečku, nebo japonské pagody.

bird-feeder-248946_640

Ptactvo na svou zahradu přitáhnete, pokud na stromy umístíte ptačí budky. Ptáci jsou velmi opatrní, a proto musíte budku zavěsit již na podzim, aby měli dost času na zvykání.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..