Rekonstrukce roubenky

Roubené chalupy jsou neodmyslitelnou součástí českého i moravského venkova. V dnešní době slouží většinou k rekreačním účelům, ovšem nemálo jejich vlastníků si roubenky adaptují na trvalé bydlení.


 

Rekonstrukce roubenky však vyžaduje nejen znalosti a zručnost, ale také cit pro architekturu a pro zachování typického historického vzhledu těchto architektonických skvostů.

Jak začít

Roubenky jsou specifické stavby, k nimž je nutné při rekonstrukci také specificky přistupovat. Mnohdy se setkáme s překvapením v podobě dřevěné či betonové podlahy přímo na hlíně. Často je roubenka postavena na kamenech bez jakékoliv hydroizoace. Vždy je lepší si přizvat odborníka, který posoudí stavbu z hlediska statického a technologického stavu.

17227009902_f11a94fab5_z

Provede sondáž do jednotlivých částí domu a doporučí, zda je nutné roubenku raději zbourat, nebo zda je možné rekonstruovat. Některé demolice nejsou nutné, ovšem majitelé k nim přistupují z důvodu nižších nákladů, než by stála celková rekonstrukce.

Postup při rekonstrukci

Pokud jsou v pořádku krovy i střešní krytina, ale roubení je napadeno dřevokaznými houbami či hmyzem, můžeme střechu ponechat a ušetřit tak nemalé náklady. Roubenku musíme staticky zajistit, což se provádí pomocí ocelových stavebních stojek, kterými celou stavbu podepřeme. Než si objednáme výrobu nového roubení, posoudíme, jaké dřevo by pro naši roubenku bylo nejvhodnější. Můžeme také využít současných moderních možností a rekonstrukcí dosáhnout tepelných úspor, jaké mají nové nízkoenergetické dřevostavby.

Nejobvykleji jsou poškozeny zejména trámy ležící přímo na podezdívce. V důsledku chybějící hydroizoace trpí dřevo zemní vlhkostí nebo dešťovou vodou. Pokud je to jediná větší závada, můžeme spodní trámy vyměnit za nové. U malé stavby to můžeme provést sami.

3731651167_7aed98415a_z

Použije se několik heverů a trámů, kterými se konstrukce podepře. Hodně poškozené trámy se nahradí novými, při menším poškození se mohou přeplátovat novými trámy. Při částečném poškození se odstraní poškozené dřevo, pak se aplikuje ochranný nátěr a mezery se mohou zaplnit například pilino-betonem. Piliny se nejprve napustí vodním sklem a roztokem kyseliny solné. Po mírném zaschnutí se smíchají s cementem v poměru 1 díl pilin na 2 díly cementu. Po zatvrdnutí se hmota obrousí a povrchově upraví jako okolní dřevo.

Oprava spár

Pro obnovu spár nebo jejich opravu existuje mnoho návodů. Od použití mechu, jílu, povřísel až po malty namíchané podle nejrůznější receptur. Jednou z nejrychlejších a nejjednodušších postupů je použití polyuretanové pěny ve spreji.

5360354025_6b7aea4211_z

Ve spárách mohou zůstat i zbytky staré hmoty, kterou očistíme vyfoukáním, pak naneseme vrstvu pěny, kterou po ztvrdnutí seřízneme a nakonec natřeme bílým balakrylem.

Zdroj obrázků: flickr.com (Jimmy Emerson, DVM, Melanie J Watts, Peggy Reimchen)


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..