Stálezelené stromy a keře na zahradě

Mezi stálezelené patří jehličnany i listnáče, které na podzim neopadávají. Chcete – li si je pořídit na zahradu, nejlepším časem pro výsadbu je konec září a říjen.


Provedete – li výsadbu později, mladé stromky a keře nestačí před zimním obdobím nabrat dost síly a uschnou nebo je zničí mráz. Pokud jste nestihly, nezoufejte, můžete vysazovat na jaře – březen, počátek dubna.

Správná volba

Do moderních zahrad můžete vsadit veškeré druhy dřevin, které jsou v nabídce zahradních center. Pokud budete vysazovat do typicky vesnických zahrad, které jsou součástí roubených nebo starších zděných chalup, sáhněte do nabídky stříbrných smrků, jedlí a klečí. Nádherně vyplní poloprázdný prostor.

Dekorativních dřevin je v současné době v nabídce poměrně velké množství. Hledáte – li keře, nabízí se mahonie, dřišťál, rododendron, zimostráz, kalina, hlohyně, buxus nebo třeba cesmína. Ze stálezelených stromů jsou to především smrk stříbrný, jedle, túje, jalovec, kleče nebo tis.

hedges_and_lawn_santa_clara_california

Nesmíme zapomínat ani na traviny a trvalky. Barvu během zimy neztrácí ostřice, kostřavy a bambusy. Mezi trvalkami je to čemeřice, skalničky, rozchodníky nebo barvínek.

Pokud nechcete čekat, až vám stromy nebo keře dorostou, máte možnost nákupu již vzrostlých stromů. Většina zahradnických center nabízí možnost dovozu silných exemplářů, které se dobře ujmou, přímo na vaši zahradu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Nezapomínejte na prostor

Rozhodnete – li se stromy, či keře pěstovat sami, je důležitá i příprava. V první řadě si musíte naplánovat, kam, co zasadíte. Stálezelené keře nejsou příliš náročné na prostor kolem sebe. Opakem jsou stromy, hlavně jehličnaté. Ty totiž koření mělce a vyžadují dostatek prostoru a kvalitní půdu. Vhodné je tedy zjistit si výšku, do jaké stromy v dospělosti dorostou. Aby vám v budoucnu vyrostly do plné krásy, musíte pro ně vybrat vhodné umístění. U domu je ideální západní nebo severní strana. Tady nebude na rostliny dopadat zimní slunce. Pokud vysazujete do zahrady, volte místo, které je částečně přistíněné (třeba skupinou jehličnanů nebo hustým listnáčem). Tento typ rostlin je poměrně citlivý na úpal a to i v zimě, mohly by uschnout. Půda je vhodná hlinitá, vlhčí a dobře propustná.

trees-pine-needles-pine-cones-67214

Budete – li volit správnou kombinaci, vaše zahrada nebude v zimě působit smutně. Některé rostliny ozdobí květy, jiné jsou zkrášlené barevnými plody a celou tu barevnou krásu prosvítí zeleň jehličnanů. Vaše zahrada vám tak nabídne uklidňující pohled i v nevlídném zimním počasí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..