Jak pokácet strom na zahradě

Nic netrvá věčně a tak i na vaší zahradě jednou zestárne některý strom, který je nutné pokácet. Buď si k tomu objednáte specializovanou firmu, nebo se do této práce můžete pustit sami. Prvním úkolem je zjistit, jak je to vlastně s povolením kácení stromů na vlastním pozemku. Poslední zákonná úprava tento úkon nijak neomezuje.


Obecně ale platí, že kácení stromů by se mělo provádět zásadně jen v době vegetačního klidu. Vlastní kácení je závislé hlavně na tom, jak velký je prostor kolem stromu. Horší situace je, pokud se jedná o vysoký strom v blízkosti domu či nějaké zahradní stavby. Rovněž záleží na tom, zda se jedná o solitérní strom, nebo je kolem něho několik dalších vzrostlých stromů.

7655350572_819d2b1501_k

Než začnete kácet, měli byste si zajistit, aby alespoň ve dvojnásobné vzdálenosti než je výška stromu se ve směru pádu nikdo nepohyboval. Kácet byste měli v přirozeném směru pádu, který je ovlivněn sklonem kmenu, tvarem větví, větrnými poryvy a případně i množstvím sněhu v koruně. Při větších zkušenostech a určité fyzické námaze lze pád stromu vychýlit požadovaným směrem. Stromy poškozené hnilobou, nebo se slabým či ztrouchnivělým dřevem by však měly padat naprosto vždy přirozeným směrem, neboť nelze zcela předvídat, co se s kmenem či větvemi stane.

2321195632_2898fe3ac0_b

Pokud není k dispozici dostatečný prostor, je nutné kácet strom jinou metodou. V úvahu přichází pouze kácení odshora dolů, tzn. postupným odřezáváním kmenu a větví. Jeden způsob je z vysokozdvižné plošiny a druhý horolezeckou technikou, kdy se jednotlivé kusy shazují nebo spouštějí po lanech na zem.

12342816484_d2a9c1ee29_k

Po skácení stromu zůstane na zahradě pařez. Někdo jej využije jako okrasu, jiný se ho snaží zbavit. Nejrychlejší metodou je odfrézování, což vyžaduje pozvat firmu a umožnit vjezd techniky na zahradu. Pokud nemáte potřebný prostor, máte několik možností. Vydolovat pařez pomocí krumpáče, sekyry a páčidel, nebo odsekat pařez pod úroveň terénu. Pokud nespěcháte, můžete do pařezu nasadit třeba hlívu ústřičnou a po nějakém čase se pařez rozpadne sám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..