Kácíme strom

Kácet strom na vlastním pozemku nelze jen o své vlastní vůli, ale je třeba dodržet platné předpisy. V současnosti je tento postup upraven vyhláškou o kácení stromů č. 222/2014 Sb., která upravuje předchozí nařízení č.189/2013 Sb. tak, že povoluje kácet bez povolení pouze ovocné stromy.


U všech ostatních dřevin je třeba žádat o povolení. Týká se to stromů, jejichž obvod kmene je ve výšce 130 cm nad zemí větší než 80 cm.

tree-100589_640

Příprava na kácení

Hrát si lehkovážně na dřevorubce by se nemuselo vyplatit. Je nutno pamatovat na bezpečnost vlastní, ostatních členů rodiny a majetku. Kromě své vlastní bezpečnosti je bezpodmínečně nutné, aby se v předpokládané dráze a místě dopadu stromu ani v jeho okolí nepohybovaly žádné osoby ani domácí zvířata. Nejprve si změřte výšku stromu a poté vypočítejte, kam až dopadne jeho koruna.

saw-cut-87116_640

Bezpečná vzdálenost je dvojnásobek výšky stromu. Pokud by hrozilo poškození domu či zahradní stavby apd., je třeba strom kácet postupně od shora. Před započetím kácení stromu si nejprve uděláme dostatek místa a také zajistíme únikovou cestu, kdyby se strom při pádu odchýlil od předpokládaného směru. Proto raději odstraníme i blízké keře a další překážky. Velice výhodné je také odstranění větví na káceném stromu, kam až dosáhneme. Především v předpokládaném směru pádu stromu.

Kácení

Máme-li k dispozici motorovou pilu, začneme nejprve v místě směřujícím tam, kam chceme strom položit. Uděláme zářez ve tvaru klínu do hloubky zhruba jedné třetiny tloušťky kmene. Spodní řez je vodorovný a vrchní směřuje ke spodnímu v úhlu 45°. Poté začneme řezat na opačné straně a to 3cm výše, než je spodní řez vyříznutého klínu. Neřežeme až do konce, ale ponecháme 1/10 průměru kmene u klínu. Za polovinou můžeme zarazit dřevěný klín, který zatlučeme do řezu za pilovým listem. Jeho zatloukáním a postupným řezáním pomůžeme vychýlit kmen do požadovaného směru.

tree-242910_640

Po překonání určité meze naklonění se již kmen vyvrátí sám vlastní vahou a při pádu se odtrhne nedořezaná část od pařezu. Jakmile začne strom padat, musíme počítat s odskokem kmenu způsobeným dopadem větví a jejich odpérováním.
Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..