Domek na stromě
Mít na své zahradě nějaký netradiční útulek je snem snad každého dítěte, ale i mnohých dospělých. Děti milují lezení po stromech a zároveň mají rády pocit soukromí, kde je nebude nikdo rušit z jejich her a fantastických představ.
Sedět si kdesi vysoko v koruně stromu, spřádat dobrodružné plány a nemuset poslouchat příkazy a zákazy dospělých, je tak romantické a opojné. Kdo má vlastní zahradu a příhodný strom, může takový fantastický sen pro své děti či vnuky zrealizovat, a nepřímo si tak dodatečně splnit i svůj dětský sen.
Prvním krokem je tedy výběr vhodného stromu. Jeho dřevo musí být dostatečně pevné. Nejvhodnější je pro tento účel rozložitý kmen dubu, buku, javoru, nebo i jedle, který má navíc na silném kmenu čtyři silné větve rostoucí do šířky. Příslušné místo by nemělo být příliš vysoko, aby se dítě mohlo dostat snadno nahoru i dolů. Optimální jsou tak tři metry.
Velikost domečku pak zvolíme podle toho, jak velký a košatý strom máme k dispozici. Každopádně by měl být domek zajištěn před spadnutím na všech stranách. Jeho nosnost by měla odovídat nejen jednomu dítěti, jelikož si tam určitě pozve i své kamarády.
Dalším krokem je volba vhodného tvaru. Nemusí to být klasický čtyřúhelník, ale můžeme tvar přizpůsobit danému prostoru a zbudovat i atypický tvar. Ideální je tvar obdélníkový, kdy část bude zastřešena a část bude jakousi teráskou se zábradlím, na kterou povede žebřík nebo schůdky.
Důležitá je podlaha, která musí odpovídat stavu stromu. U mrtvého stromu je lepší podlahu udělat pevnější a přišroubovat ji ke kmeni. Podpora domku může být řešena kůly nebo také řetězy či lany upevněnými na vyšších větvích.
Po vybudování domku musíte vyřešit přístup, který může mít různé varianty. Pevný žebřík připevněný ke kmeni stromu, provazový žebřík, nebo točité schodiště kolem stromu s možností zastávek na teráskách. Kromě schodiště či žebříku mohou děti dolů i slaňovat.
Zanechat odpověď