Vysazujeme tuje

Tak jako ostatní okrasné dřeviny, tak i tuje vysazujeme nejlépe na podzim. Tuje, mezi kterými patří k nejoblíbenějším druh Zerav, se vysazují v okrasných zahradách buď jako solitery, nebo do živých plotů. Při jejich výsadbě je důležité volit správný druh. Již v obchodě záleží na budoucím úspěchu při pěstování tují. Nabízí se nákup rostliny v kontejneru nebo s balem.


Raději se vyhneme nákupu prostokořené rostliny, u které hrozí riziko, že se neujme. Nejmenší riziko poškození a nejsnadnější ošetřování je u rostliny v kontejneru. Vysazování se provádí tak, že tuje se vyklepne z kontejneru a vysadí do předem připravené jámy do stejné výšky, jak rostla v kontejneru. Ještě před uložením do jámy zkraťte asi o jednu třetinu kořeny. Jáma musí být o třetinu rozměrnější, než je kořenový bal. Na dno přidáme směs z rašeliny, vyzrálého kompostu, zeminy a trošky říčního písku.

4942156505_1187c1d6bc_b

Pokud zakoupíme rostlinu s balem, je kořenový bal upevněn do juty nebo drátěného pletiva, což je velmi vhodné. Rostlinu i s takto upevněným balem ihned po přinesení z obchodu zasadíme do jámy. Jutu ani dráty nemusíme odstraňovat, neboť se v půdě časem rozloží. Uvolníme pouze úvazky kolem kmínku.

3968353139_ed1b80d7c3_b

Při vybírání v obchodě je dobré sledovat, zda jehlice nežloutnou, nezasychají konečky, nebo na větvičkách není bělavý povlak. Pokud kupujeme tuje na živý plot, je lepší vybrat rostliny najednou, ve stejné velikosti a stejné odrůdě. To je zárukou stejnorodosti plotu a pravidelných přírůstků.

11788681765_e264735bdf_k

Po výsadbě se rostliny musí pravidelně a vydatně zalévat až do zamrznutí půdy. I v případě mírné zimy, kdy půda není promrzlá je třeba vydatně zalévat. Pokud začnou jehličky rezavět, není většinou příčinou nějaká choroba, ale jen nedostatek vláhy. Tuje mají rády polostín a mírně kyselou půdu, ovšem daří se jim i na slunci, pokud mají dostatek vláhy. Při výsadbě živého plotu z tují se jednotlivé rostliny sázejí cca 60 cm od sebe.

 

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..