Kvetoucí živé ploty

Vysaďte okolo své zahrady kvetoucí okrasné nebo divoké keře pro potěšení očí, ale i pro radost ptákům a užitečnému hmyzu. Živý plot nemusí působit nezajímavé a jednotvárně. Je mnoho dřevin, které bohatě kvetou a na podzim nebo v zimě je zdobí dekorativní plody.



Dřín obecný, zlatovku, tavolník, hloh radikálním stříháním v přísných liniích povzbudíte k hustějšímu růstu a překvapivě podpoříte i jejich bohaté kvetení. Tyto keře vytvářejí příjemné přírodní prostředí, i když je vysázíte do řady, jak je to většinou u plotů běžné.

Čas výsadby, rozestupy, stříhání

Vhodný čas na výsadbu je až do nalití puků rostlin na sázení, za předpokladu, že půda není zamrznutá. Rozestupy mezi rostlinami závisí od vzrůstu a velikosti rostlin. U nízkých plotů se sází asi 3 až 4 kusy na délkový metr, u vyšších keřů, jako například rododendrony, stačí mezi rostlinami nechat vzdálenost 1 až 2 metry.

Sázíme-li rostliny, dopěstované v nádobách, riziko, že nezakoření, je menší. Volné konce kořenů rostlinám zkraťte na délku 20 až 25 centimetrů. Půdu smíchejte se substrátem nebo kompostem a do hloubky ji provzdušněte. Do jámy umístěte rostlinu, zasypte zeminou, kterou utlačte a vydatné zalijte. Rostliny pravidelné stříhejte, aby se zahustili na živý plot.

Jak sázet živý plot

Vykopejte rýhu, která bude dost hluboká a široká pro kořeny a půdu na jejich bocích a dně uvolnite. Je-li půda moc jílovitá, přidejte jemný štěrk, který ji pomůže odvodnit. Nekvalitní půdu obohaťte zahradním kompostem anebo dobře vyzrálým hnojem, aby mladé kořeny mohli vrůst do kvalitní půdy.

Živý plot vysaďte do jedné řady, anebo když chcete, aby byl hustý, do dvou řad. Mezi rostlinami nechte vzdálenost 45 až 60 cm. Kořeny, které rostou do spirály, trochu narovnejte, aby se lépe uchytily v půdě. Rýhu zasypte vykopanou zeminou smíchanou s rostlinným kompostem, upravte ji okolo kořenů a jemně utlačte.

Související:  Jak opravit pletivo starého plotu

Štíhlé keře sázet zahradní lopatkou. Použijte provaz anebo metr, abyste dosáhli stejné vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami. Předtím, než keře zasadíte, vyberte je z nádob a vyložte na okraj vykopané rýhy.

Ihned po zasazení můžete rostliny ostříhat, abyste je tak podpořili při tvorbě bočních výhonků hned nad zemí. Do výšky porostou hned, jestli byste je však nestříhali, byly by příliš vysoké a neměly by pěkný tvar.

ploty

Starostlivost o živý plot

Keře vhodné na živý plot jsou obyčejné odolné a když dobře zakoření, vydrží sucho i málo výživnou půdu. Všechny novovysazené keře však vyžadují pravidelnou zálivku a ochranu před silným větrem a chladem.

Živý plot je potřeba několikrát za rok ostříhat, aby vypadal zdravě a udržovaně. Když stříháte odrostlý keř, snažte se ho tvarovat tak, aby se směrem nahoru zužoval. Tak umožníte slunečním paprskům přístup i k ostatním částem rostlin, které tvoří plot, a nejenom k jejich vrcholům. To je důležité, aby spodní část keřů neztrácela listy.