Založte si bylinnou zahrádku, není to těžké

Není nic lepšího při přípravě pokrmů, než když můžete použít vlastní čerstvé bylinky. Pokud si založíte třeba i malinkou bylinnou zahrádku, budete mít čerstvé ingredience stále po ruce. Vedle této funkce budou bylinky plnit i jiné účely.


Řada bylinek má léčivé účinky, na zahradě budou lákat včely a motýly, odpuzovat mouchy a také samozřejmě plní dekorativní funkci. V čerstvém stavu můžete bylinky používat nejen při přípravě masa, ale také do salátů, polévek a pokud si je nasušíte, budete mít zásobu na celou zimu.

Některé bylinky mají také estetický efekt, což platí hlavně o levanduli, oreganu nebo různě zbarvených bazalkách, které mají krásné květy s příjemnou vůní. Zejména bazalka se již od nepaměti pěstovala za okny venkovských chalup, protože lidé využívali jejich odpudivých účinků pro mouchy.

basil-781926_640

Bylinkovou zahrádku si můžete založit i na balkóně nebo terase, kde můžete bylinky pěstovat v truhlících nebo vhodných nádobách. Jsou většinou nenáročné na podmínky a nevadí jim ani občasné opomenutí zálivky. Sluníčko a sucho v nich zvyšuje obsah silic v nati i květech a rovněž vůně je daleko intenzivnější.

Jak bylinky správně pěstovat

Na rozdíl například od letniček snášejí jižní stanoviště a přímý sluneční žár. Pokud je umístíte na zahradě jinde, musíte jim zajistit minimálně 5 hodin přímého sluníčka denně.

Substrát by měl být dostatečně propustný. Bylinky rostou téměř v každé půdě, kromě přemokřených a těžkých. Půdním podmínkám a konkrétním rostlinkám také přizpůsobte zálivku. Plně vyvinuté bylinky spotřebují více vody než čerstvě vysazené sazeničky. Vyvarujte si přemokření, které vede k hnilobě a uhynutí.

crack-995370_640

Sklízením se zároveň bylinky tvarují, což platí hlavně pro rozmarýn a bazalku. Naproti tomu levanduli ponecháme vykvést, neboť teprve tím se plně rozvine její specifické aroma.

Druhy bylinek

Kromě jiných kritérií rozeznáváme bylinky na trvalky a letničky. K trvalkám řadíme levanduli, dobromysl, meduňku, tymián, mateřídoušku, šalvěj nebo mátu, což jsou vše bylinky, které vydrží na zahradě řadu let, aniž byste jim museli věnovat zvláštní péči.

melissa-999169_640

Naopak letničky vám vydrží pouze jednu sezónu, takže je vždy po roce musíte obnovovat. Platí to například o bazalkách, kopru, kerblíku a jiných, které jsou ovšem nenahraditelné pro své typické aroma.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..