3 body, jak mít doma stále relativně uklizeno

Kdo by nechtěl mít stále uklizeno? Nepořádek je nepříjemný pro oči a vyvolává v nás stres. Udržet ho ale není jednoduché, zvláště, pokud jste větší rodina s dětmi. Máte spoustu práce, povinností, do toho stále hory nádobí a přetékající koš na špinavé prádlo. Děti a muž váš smysl pro pořádek nesdílí a mají jiné věci na práci. Jak z toho ven? Jak nebýt ve stresu z nekončícího kupení věcí kolem sebe? V tomto článku se podíváme na zoubek nepořádku a zkusíme si to doma trochu urovnat.

Pro začátek to bohužel chce obětovat trochu času a jako prioritu si nastavit velký třídící úklid. Pokud je to jen trochu možné, snažte se do prvního kroku zapojit děti i muže. Ať mají taky přehled, kde se co nachází.

1. Krok – třídím, třídíš, třídíme

Každá věc, kterou máte, musí mít své místo. To na skříni vedle kytky není správné. Že ve skříních a šuplíkách není již prostor? V tom případě máte spoustu věcí, které nepoužíváte a vlastně ani nepotřebujete. Schovávání věcí na dobu, až se budou hodit, není dobrý nápad. Věci chtějí být používané, tak je darujte někomu, kdo je využije.

Zde se tedy dostáváme k prvnímu kroku, nejnáročnějšímu, ale důležitému. Musíte přetřídit věci v bytě, všechny. Rozhlížíte se po bytě a vůbec netušíte, kde začít? Nejlepší je začít oblečením. Dejte všechno na jedno místo. Ano, opravdu úplně všechno. Musíte vidět, kolik toho skutečně máte. Pak oblečení roztřiďte a zbytečné kousky pošlete dál. Poté přetřiďte všechny další věci, jako knihy, účtenky, místnosti a úložná místa v bytě.

Tyto činnosti tak jednou za rok až dva, nebo jak budete mít náladu, opakujte. Uvidíte, že se vám s prázdnějším bytem uleví a uspořádaný domov vám bude dělat radost.

2. Krok – vše má své místo

Úložné prostory máte přetříděné a určitě se objevilo nějaké to prázdné místo. Teď je čas uložit všechny věci, které se normálně povalují po vrškách a chytají prach. Když už jste v tomto velkém srovnávání, snažte se dávat k sobě věci, které k sobě patří. Hry na jednom místě, vzpomínkové věci u sebe, účtenky a úřední listiny k sobě. Až budete něco hledat, přesně budete vědět, kam jít a ušetříte spoustu času.

3. Krok – udržování

A máme tu poslední krok. Ten nás bude provázet dnes a denně. A to je přemisťování věcí tam, kam patří. Je až k neuvěření, kolik věcí se během dne dokáže ztratit ze svého místa. Ale vy už teď přesně víte, kam daná věc náleží, takže ji jen bezcílně nepřemisťujete z místa na místo a můžete ji rychle uklidit. A co je lepší, pomalu se to učí i vaše děti. Pohled do urovnaných místností je daleko příjemnější, když na nábytku stojí jen květiny a dekorace. A samozřejmě i utírání prachu nebo rychlý úklid před nečekanou návštěvou je daleko snazší.

Jakmile má každá věc své místo a na skříních a poličkách se nepovalují žádné věci navíc, bude nás od úplně uklizeného bytu dělit jen neumyté nádobí, neupravený gauč a neustlaná postel. Tenhle pohled už nás tolik nerozhodí, to je již jen provozní nepořádek a potýká se s ním každý.

Budeme rádi, když článek nasdílíte dál, aby pomohl i dalším rodinám uspořádat si bydlení a být spokojenější. Děkujeme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..