Založte si bylinnou zahrádku, není to těžké
Není nic lepšího při přípravě pokrmů, než když můžete použít vlastní čerstvé bylinky. Pokud si založíte třeba i malinkou bylinnou zahrádku, budete mít čerstvé ingredience stále po ruce. Vedle této funkce budou bylinky plnit i jiné účely.
Řada bylinek má léčivé účinky, na zahradě budou lákat včely a motýly, odpuzovat mouchy a také samozřejmě plní dekorativní funkci. V čerstvém stavu můžete bylinky používat nejen při přípravě masa, ale také do salátů, polévek a pokud si je nasušíte, budete mít zásobu na celou zimu.
Některé bylinky mají také estetický efekt, což platí hlavně o levanduli, oreganu nebo různě zbarvených bazalkách, které mají krásné květy s příjemnou vůní. Zejména bazalka se již od nepaměti pěstovala za okny venkovských chalup, protože lidé využívali jejich odpudivých účinků pro mouchy.
Bylinkovou zahrádku si můžete založit i na balkóně nebo terase, kde můžete bylinky pěstovat v truhlících nebo vhodných nádobách. Jsou většinou nenáročné na podmínky a nevadí jim ani občasné opomenutí zálivky. Sluníčko a sucho v nich zvyšuje obsah silic v nati i květech a rovněž vůně je daleko intenzivnější.
Jak bylinky správně pěstovat
Na rozdíl například od letniček snášejí jižní stanoviště a přímý sluneční žár. Pokud je umístíte na zahradě jinde, musíte jim zajistit minimálně 5 hodin přímého sluníčka denně.
Substrát by měl být dostatečně propustný. Bylinky rostou téměř v každé půdě, kromě přemokřených a těžkých. Půdním podmínkám a konkrétním rostlinkám také přizpůsobte zálivku. Plně vyvinuté bylinky spotřebují více vody než čerstvě vysazené sazeničky. Vyvarujte si přemokření, které vede k hnilobě a uhynutí.
Sklízením se zároveň bylinky tvarují, což platí hlavně pro rozmarýn a bazalku. Naproti tomu levanduli ponecháme vykvést, neboť teprve tím se plně rozvine její specifické aroma.
Druhy bylinek
Kromě jiných kritérií rozeznáváme bylinky na trvalky a letničky. K trvalkám řadíme levanduli, dobromysl, meduňku, tymián, mateřídoušku, šalvěj nebo mátu, což jsou vše bylinky, které vydrží na zahradě řadu let, aniž byste jim museli věnovat zvláštní péči.
Naopak letničky vám vydrží pouze jednu sezónu, takže je vždy po roce musíte obnovovat. Platí to například o bazalkách, kopru, kerblíku a jiných, které jsou ovšem nenahraditelné pro své typické aroma.
Zanechat odpověď