Pěstování hub na zahradě

Houbařem ve smyslu sbírání hub je u nás téměř každý. Poměrně dost lidí jsou také zahrádkáři. Pojďme tyto dvě činnosti spojit a houby si vypěstovat vlastními silami.


Pěstování hub má dlouhou tradici. U nás se pěstují hlavně žampiony nebo hlíva ústřičná, ale pokud jste trpěliví a máte rádi výzvy, tak zkuste vypěstovat na zahrádce i něco jiného – hříbky, kozáky, bedly, lišky. Je důležité ujasnit si, jaké houby budeme pěstovat a podle toho jim nejprve připravíme vhodné prostředí.

Stanoviště

Lesní houby potřebují ke svému životu kořeny stromů. Výhodu mají ti, kteří nějaké stromy již na zahradě mají. Pokud jsme od lesa na hony vzdáleni, musíme si jej na zahradě vysadit.Tyto houby totiž žijí se stromy ve vzájemné symbioze a dodávají si důležité živiny. Vhodnými stromy jsou břízy, duby, smrky, borovice nebo jedle.

mushroom-1093257_960_720

Pýchavka obrovská roste na travnatých plochách a kopřivách.

Hlíva ústřičná prorůstá stromy nebo špalky.

Pokud máme připraveno vhodné prostředí, zbývá už jen houby vysadit.

Sadba

Máte – li pozemek, který leží poblíž lesa, doufejte, že se houby sporami rozšíří až k vám.

Sazenice si také můžeme přinést rovnou z lesa. Spory hub se nacházejí v mechu nebo v kůře, která je na zemi. Tento základ si přineseme z lesa. Úspěšnost pěstování můžeme podpořit tím, že zakopeme odřezky do míst určených pro pěstování.

Chceme – li se vyhnout neúspěchu, koupíme si již připravenou směs, kterou aplikujeme do vlhké půdy u kořenů stromů. Tuto směs vysazujeme, když odezní poslední mrazíky. Je důležité sázet na místa, kde je stín, nejlépe na západní stranu, blízko kmene stromu, místo by mělo být dostatečně vlhké. Pokud sadbu umístíte do míst, kam celý den svítí sluníčko, houby rychle osychají, praskají, plně nedorostou a ani se nerozmnoží. Sadba obvykle plodí následující rok. Podhoubí se totiž musí uchytit a prorůst půdou. Nepropadejte tedy skepsi, pokud sadba nezačne plodit hned první rok po výsadbě.

Související:  Pěstujeme levanduli

hrib

Dokonce již můžeme koupit sazenice stromů, které mají naočkované podhoubí.

Místa, kam jsme zasadili podhoubí, pravidelně zaléváme, nejvhodnější doba je podvečer, kdy se voda tolik neodpařuje.Také doplňujeme suchými listy a lesní hrabankou. Dbáme na to, aby plocha nezarostla plevelem.

Úspěšnost pěstování není stoprocentní, ale určitě to stojí za to zkusit.