Sušené ozdoby: přírodní ozdoba do interiéru

Sušení bylo odedávna jednou z možností, jak si uchovat přírodní i živočišné materiály po delší dobu. Určitě by mám mnohé řekly staré baby bylinkářky, ale protože nechceme bylinkami léčit, ale zdobit, musíme si poradit bez nich.


Co se dá sušit

Sušené přírodní materiály, a tím samozřejmě nemyslíme jen květiny, mohou být velmi různorodé. Některé sušené věci nám nabízí sama příroda, to jsou třeba větévky modřínu se šištičkami, vršky rákosí a mnohých lučních travin a podobně. Dále jsou to šišky dalších jehličnatých stromů. Pokud jde o většinu dalších rostlin, které by byl vhodné k výzdobě, příroda je sice usuší sama, ale protože tyto rostliny většinou uschnou až po době své vegetace, po ztrátě plodů, nejsou vždy tak pěkné, jako když je uřízneme či odstřihneme v době, kdy kypí životem.

Trochu je problém v tom, že mnohé květy či plody po uschnutí opadávají. Tomu můžeme zabránit třeba nastříkáním laku na vlasy či bezbarvým lakem. Musíme však v okamžiku, kdy rostlina uschne a než opadá, jinak by mám mohla pod vrstvou laku plesnivět.

Sušit se dá i ovoce, zejména jsou vhodné jejich plátky, třeba pomeranče a jablka.

Sušení květin

Nejčastěji se jako sušená dekorace používají květy, a to zejména se stonky. Během léta si je můžeme natrhat na zahradách, loukách, mezích i u potoků a rybníků. Ideální čas je, když je rostlina v nejkrásnější době kvetení či plození, ale je pár dnů bez deště a teplo. To je totiž doba, kdy je v rostlině nejméně vody a při sušení nebude tolik opadávat. Tato doba může být i různých druhů květin také rozdílná.

strawflowers-1066680_960_720

Natrhané květy či větvičky, pokud již nejsou sušené, pověsíme obráceně někde ve tmě či stínu, kde je pohyb vzduchu, a necháme viset do doby sušení. Lze květiny sušit i v mikrovlnné troubě s nastavením na minimum, ale barvy se poměrně zachovávají. Lze k sušení použít vysoušecí prostředky, jako je silikagel, který se nasype mezi rostliny a vytáhne z nich vlhkost, ale také glycerínu, který se míchá s horkou vodou a rostliny se pak do ní ponoří. Květy zůstávají velmi živé, lesklé i pružné.

Související:  Jak docílit většího světla v interiéru svého domu

Sušené rostliny ukládáme je do papírových krabic, v sáčkách by se mohly poškodit.

Druhy květin k sušení

Ze zahrad lze sušit mnoho rostlin, slaměnky, růže, levandule, šalvěj, hortenzie až po „penízky“, astry a podobně. Na loukách a polích lze sbírat různá stébla trav a kvítí, chrpy a bodláky, klasy obilí. V lese či na jeho okrajích najdeme třeba přesličku, ale také různé plody a větévky s listy, pěkné jsou i větvičky s trním. K dekoraci lze použít i seno či různé mechy.

Tvorba dekorace

Sušené květy i další rostlinné materiály nám nabízejí nepřebernou paletu možností. Ostatně i takové dekorace se dá koupit, takže můžeme tajně hledat inspiraci v prodejnách s dárkovým zbožím. Ze sušených květin lze vytvářet kytice do vázy, ale i na pověšení, moc hezkou jsou drobnější kytice do rámečků na místo obrázku.

Ambrosius_Bosschaert_the_Elder_(Dutch_-_Flower_Still_Life_-_Google_Art_Project

Pěkné jsou věnečky třeba ve tvaru srdíčka. V obchodech se mohou koupit korpusy, základy věnců třeba z drátů, polystyrénu a podobně. Jen pozor, když budete chtít sušené květiny použít na adventní či vánoční výzdobu, ve spojení se svíčkami nám hrozí neustále nebezpečí požáru.

Úprava květů

Sušení květiny ztrácí mnohé se své svěží krásy, i když je budeme sušit velmi opatrně. Nic nám ale nebrání jim vrátit lesk, a dokonce je nabarvit úplně jinak. Můžeme použít neonové barvy, ale i třeba kombinace s bílou. Sestavy ze sušených květů je vhodné, i jako kostru, spojovat s dalšími přírodními materiály. Nepřeberné možnosti máme s použitím samorostů, ale i rákosu, ratanu, špalíčků dřeva či menších větví. Naše výrobky mohou zdobit steny místností, okna a parapety, svítidla, ale i stoly při nějaké slavnostní příležitosti. Některé vonné květiny nám i provoní celý byt, třeba levandule.