Jak skladovat slámu na mulčování

Sláma je asi nejlepší mulčovací materiál v zahradě. Zatímco trávu si můžete v období května až září kdykoliv nakosit – pokud máte dostatečně velkou louku nebo trávník mezi stromy, sláma je dostupná jen po sklizni. Pravda, koupit si ji můžete kdykoliv, ale mimo sezóny je hůře dostupná a také dražší. Proto se vyplatí minimálně roční zásobu si koupit po sklizni a dokud ji spotřebujete, vhodně ji uskladnit. Víte ale, co znamená „vhodně uskladnit slámu“, když ji nepoužíváte jako chovatel, ale jako pěstitel na mulčování?


Většina sedláků by vám řekla, že sláma, tak jako i seno nebo jiné zemědělské produkty, musí být uskladněny v suchu. Vždyť na to se stavěly na statku stodoly a seno dávalo na půdu, pod střechu. Dobytek by na mokré slámě nebyl zdravý a žluklé seno by nežral ani mléko nedával.

Mulčování slámou nebo senem má zabránit vysušování půdy a růstu plevele. Tím podporovat růst pěstované rostliny. Čerstvá sláma je však uhlíkatý mulč a jako takový při styku s půdou kromě uvedených pozitivních vlastností má i další. Váže na sebe dusík. Jelikož dusík je potřebný pro růst, čerstvá sláma může zpomalit růst. Při pěstování rajčat nebo paprik nemilá vlastnost. Samozřejmě, že navázaný dusík sláma později uvolní zpět do půdy při svém rozkladu, ale to může trvat i dva roky.

Nová sláma na zahradě

Proto je při slámě na mulčování žádoucí, aby byla trochu zestárlá. Když jsme na podzim koupili šestnáct malých balíků čerstvé slámy, složili jsme ji v zahradě tak, aby na ni pršelo, padal sníh, svítilo slunce. Do jara by měla trochu nahnít, změnit částečně strukturu. Pak může jít na záhony. Ve větší míře na již nyní položenou vrstvu staré slámy, jako vrchní vrstva. Zatímco se z ní stane spodní vrstva, bude dostatečně stará na to, aby byla vhodná pro okamžitý rozklad a stala se kyprým substrátem. A postupným odebíráním vrchní vrstvy se odkryjí nižší balíky, na které může působit počasí. Uvedené množství předpokládáme spotřebovat do dvou let. Samozřejmě v závislosti na množství posečené trávy. Tento rok jsme pro sucho kosili horní louku jen dvakrát, předloni třikrát. A na množství mulčovacího materiálu je to znát.

Související:  Jak pěstovat ředkvičky, které nepálí

dovezená dřevní štěpka a sláma

Když jsme před půldruhým rokem po nákupu zahrady dovezli starou slámu a složili ji mechanismem do předzahrádky, sedláci od sousedů považovali slámu za hnilou a na podestýlku nevhodnou. Vždyť proto jsme ji i my nechali dovézt. Majitel ji už neuměl pro sebe použít, pro zahrádkáře byla více než dobrá. I proto jsme za dvě sezóny spotřebovali čtyři velké hranaté balíky. Jednak bylo potřeba pokrýt velkou plochu záhonů, jednak se už rychleji rozkládala.

Mulč svým rozkladem obohacuje substrát o živiny, sám se stává substrátem pro lepší pěstování zeleniny. Jen je třeba mít ho správně připravený a celý rok správně skladován. Správně pro pěstování.