Mohu nechat popadané ovoce na zemi?

Tuto otázku občas slýchám od jiných zahrádkářů, kteří se jen učí, jak správně pěstovat ovoce a starat se o svou zahrádku. A občas ji ani neslyším, jen v sousedních zahradách často vidím popadané jablka, hrušky nebo broskve nebo i třešně pod ovocnými stromy. Těm lidem přijde samozřejmé, že ovoce, které dozrálo a oni ho nestihli sklidit a zkonzumovat, leží pod stromem. Však je to přírodní materiál, hnojivo. Je to však opravdu pravda, může ležet dozrálé ovoce pod stromy a neublíží jim to? Co se děje s takovým ovocem, když si ho nevšímáme? Není to zbytečná starost věnovat se plodům, které již nechceme a nepotřebujeme?


Starat se o ovocné stromky, stříhat je a řezat, v létě zalévat a pak nechat dozrálé ovoce spadnout pod strom a nechat shnít mi přijde jako plýtvání, zbytečná práce. Jedině pokud jste během léta byli nemocní a nemohli jste jít do zahrady ani nikomu zavolat, aby to ovoce obral a snědl. Také občas máme některého ovoce více, než stíháme sníst čerstvé, pak ho ale i tak obereme a sušíme. Nemáme možnost sušit v chládku v rodinném domě, takže jsme se naučili používat elektrickou sušičku ovoce. Stojí to sice nějaké peníze, ale alespoň je to sušené ovoce bez chemie a dosladzování.

stromky

Když ovoce nestihnete z jakéhokoli důvodu obrat a popadá ze stromu, neměli byste ho tam nechat jen tak ležet. Ne vždy se ovoce při pádu poškodí. Často se dá z trávy posbírat a použít. Buď ho můžete sníst, udělat z něj pečený čaj nebo nasušit. Pokud se na jeho povrchu objeví pádem poškozené oblasti, ale ještě nezačaly hnít, ovoce je stále použitelné. Ba dokonce se dá i „do sudu“ využít, v zimě jako když najdete 😉

Související:  I šípky jsou ovoce. A zdravé

mysajablko

Když ovoce dlouho leží na zemi, začíná hnít. Pomáhá k tomu i vlhkost v trávě a samozřejmě hlodavce. Ještě horší je, když spadne ze stromu ovoce, napadené chorobami. Ponecháním těchto plodů pod stromem podporujete šíření chorob a škůdců a dovolíte jim přezimovat v blízkosti ovocného stromu. Takže příští rok můžete čekat rozšíření chorob i škůdců. A tím i nutnost postřiků.

Spadané ovoce zpod stromů je nejlepší posbírat a nechat zkompostovat. V kompostu se výborně daří žížalám a jiné „havěti“, pro kterou jsou rozkládající se ovoce, listí a jiný organický materiál potravou a poradí si i se škůdci. Navíc v kompostu bývá občas o dost vyšší teplota a to ne vždy vyhovuje právě škůdcům a chorobám ovoce.

A bonusem bude pro vás pohled na pěkný trávník pod korunami stromů, který se také době a snadno udržuje.