Sušení ovoce – efektivní metoda konzervace

V našich zeměpisných podmínkách dozrává ovoce na stromech v zahradách v létě a počátkem podzimu. Jedná se tedy o sezónní produkt a pokud máme zájem jíst domácí ovoce delší dobu, ideálně po celý rok, musíme najít způsob, jak ho uskladnit tak, aby vydrželo do dalšího sběru příští léto. Během skladování by nemělo podléhat zkáze ani by nemělo ztrácet nic ze svých vlastností. Těmi jsou zejména obsah vitamínů a minerálů a samozřejmě chuť. Jaké způsoby skladování ovoce jsou dostupné?


Asi nejrozšířenějším způsobem skladování je prosté uložení ovoce ve skladu. V domácích podmínkách to představuje sklep, kde ani v zimě nemrzne a udržuje se přiměřená vlhkost, aby ovoce, jako jablka či hrušky, broskve, neztráceli vodu, tedy nevysušovaly se. Ideální je uložit ovoce v bedýnkách v jedné vrstvě tak, aby se plody nedotýkaly. To proto, že pokud jeden plod podlehne hnilobě, nenakazí další plody. Dobře je alespoň jednou týdně uskladněné ovoce zkontrolovat, napadené plody vyřadit. Není to velmi pohodlné.

Dalším rozšířeným způsobem uskladnění ovoce je sterilizace do kompotů. V podstatě se očištěné ovoce naloží do skleněných pohárů, zalije cukrovým roztokem a vaří několik minut. Teplota zabije vše živé, cukr působí jako konzervační látka a takto uchované ovoce vydrží několik let. Pravda, o vitaminech nemůže být ani řeči, ty jsme zabili sterilizovaním. Zůstane jen vláknina a chuť ovoce, plus cukr. Ten původní z ovoce a přidaný rafinovaný řepný při přípravě kompotu. Takto konzervované ovoce není zdrojem vitamínů, jak se malým dětem snaží namluvit rodiče a nám dospělým reklama. Je to jen zdroj energie a hmota na zaplnění žaludku. Takto uchované ovoce nezajišťuje naše zdraví, zajišťuje naše přežití v tuhých zimách. Tedy zajišťovalo, zatímco lidé žili na venkově v malých domech a nechodili do zaměstnání, aby měli na placení všech, často i zbytečných, měsíčních poplatků.

Z pohledu výživy a zdraví jsou na tom úplně stejně i povidla, která se vaří (vařila) z poškozených plodů, nevhodných na jiné skladování. Oblíbená povidla obsahují často více, než polovinu objemu cukr, mnohé marmelády kupované v supermarketech obsahují navíc kromě deklarovaného ovoce často podřadné jablka a ovocné aroma.

sušička ovoce

Šetrná konzervace ovoce

Existuje způsob, jak přebytky ovoce uskladnit na zimu tak, abychom nezabili vitamíny v ovoci obsažené. Tento způsob znali i naše babičky. Nakrájené plátky nebo měsíčky jablek nebo hrušek nebo celé švestky položili na nízký plech na pečení a vložili ho do trouby tehdy běžného sporáku na uhlí, ve kterém se vařilo v každé kuchyni. Když se páka kouřovodu přepnula na troubu, tato byla intenzivně vyhřívána a vhodná na pečení chleba, koláčů, masa. Když byla páka přepnuta přímo do komína, na sporáku se dobře vařilo a trouba byla jen mírně teplá. Ideální na sušení ovoce. V podstatě se tak využívalo odpadní teplo z vaření a vytápění domácnosti. Ústřední topení neexistovalo a naši předkové měli dokonale vymyšlený způsob, jak všechno efektivně využít. I úrodu ze zahrady i teplo nespotřebované při vaření. Po několika dnech takového pomalého sušení mohli švestky odložit na zimu. Ovoce nakrájené na plátky se usušilo do skladovatelné formy podstatně dříve.

Ovoce sušením ztrácí vodu, která může podle druhu představovat dvě třetiny až tři čtvrtiny hmotnosti zralých plodů. No nízká teplota sušení neohrožuje vitamíny, které se ve zralém ovoci přirozeně nacházejí a blahodárně působí na náš organismus. V sušeném ovoci také zůstává ovocný cukr jako jeho přirozená součást. Protože však voda z ovoce je sušením odstraněna, zvyšuje se podíl cukru v něm a to může způsobit problémy. Když totiž sníme příliš sušeného ovoce, dostaneme do sebe nezvykle hodně cukru. Proto bychom se měli při jeho pojídání krotit, ačkoli nám chutná.

sušení švestek

Na sušení ovoce bez potřeby nebo možnosti topit v sporáku využijeme elektrické sušičky. Mírným teplem z vestavěného malého ohřívače zahřátý vzduch prostupuje sušícími pláty s uloženými kousky ovoce a postupně ho suší. Za několik hodin tak dostaneme chutné sladké plátky jablek nebo hrušek.

Sušené ovoce je nejlépe skladovat v neprodyšně uzavřených nádobách, aby nenasalo vzdušnou vlhkost a nezačalo plesnivět. Po jeho konzumaci doporučujeme pít dostatek tekutin, aby nedošlo k snížené hydrataci našeho organismu. Doma sušené ovoce z domácí zahrady představuje zdravou alternativu bez chemických látek a přidaného cukru konzervovaného ovoce vůči domácím a zejména kupovaným kompotům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..