Na jakou plochu je třeba jakou sekačku

Umělé i přírodní travnaté plochy potřebují údržbu. Nejčastěji tedy posekat. Trávníkáři vám budou tvrdit, že je třeba i pravidelně zavlažovat a hnojit, ale oni nevědí, že kdyby sekali rozumně, tak by náklady na závlahu a hnojení mohli ušetřit. Nevadí, mají na opici, musí mít i na banány, jak se říká. No ale na sekačku musíme mít v každém případě všichni a při její koupi bychom měli mít na zřeteli několik faktorů, které určují výběr typu. Podle prodejců zahradní techniky mezi nejdůležitější patří velikost zahrady. Zda je to v tištěném magazínu nebo v televizním programu.


Odmysleme si nyní, zda se bavíme o elektrické sekačce nebo benzínové, vždy vám nezapomenou připomenout, na jakou velkou zahradu je ta která sekačka vhodná. Zda je na pozemky o rozloze do 700 m2 nebo je jiná sekačka vhodná na pozemky kolem 1000 m2.

Proč se sekačky takto rozdělují, minimálně v podání expertů a obchodníků? Odpověď má dva aspekty. Jeden je důležitý pro prodejce, druhý pro vás, zahrádkáře.

Zahrádkář potřebuje posekat trávník a nechce, aby mu to trvalo celý den. Řekněme sekačka se záběrem 60 cm a výkonem cca 5 kW bude sekat trávník hodinu a poradí si i s trávou, která vyrostla na takových 25 cm. Motor je dost silný, aby to zvládl. Naproti tomu motorová sekačka se čtyřtaktním motorem o výkonu kolem 2 kW a záběrem 40 cm potřebuje na posečení stejné plochy trávníku mnohem více času, v závislosti na hustotě trávy. Pro užší záběr seká déle, pro vysokou trávu pomaleji. A rázem máte z hodinky hodinek pět.

V podstatě ze stejných důvodů doporučují i ​​obchodníci různé sekačky na různě velké plochy. Tak nějak mají zprůměrováno, kolikrát ročně se trávník seká, kolik trvá jedno sekání a kolik tedy musí vydržet spalovací motor i mechanika a podvozek sekačky, dokud se rozpadne, ehm, dokud skončí dvouletá záruční doba. Protože dnes se už nedělají věci na dvacet let. Tedy dělali by se, jen zákazníci většinou nejsou ochotni kvalitu zaplatit. Každý jde po ceně 🙁

Takže umět si vybrat správnou sekačku, aby se nerozpadla už první rok, abyste sekáním trávy netrávili mládí ale abyste nekupovali zbytečně výkonnou a drahou sekačku, kterou nevyužijete, je třeba co nejpřesněji odhadnout, kolik trávy budete sekat.

Tedy ne, jak velkou máte zahradu, ne jak velký máte trávník, ale jak velkou plochu budete sekat na jeden zátah.

My máme v zahradě bývalý příští ovocný sad o ploše 13 arů. Podle obchodníků potřebujeme silnou a velkou motorovou sekačku s pojezdem. Přesto tuto plochu pohodlně posekám křovinořezem s podvozkem a malým motorem 42 ccm. Proč?

Protože tuto louku nesekám najednou. Nechceme tu mít anglický trávník ani golfové hřiště. I jiné travnaté plochy v celé velké zahradě sekáme na etapy, postupně. Výškou trávy můžeme regulovat množství vody v půdě, posečenou trávu využíváme na nastýlku ​​pěstovaných rostlin a samozřejmě se těšíme z květové louky. Spolu s divokými včelami, které chováme pro lepší opylení všeho v zahradě.

Když budete vybírat do své zahrady novou sekačku, pamatujte na to. Není důležité, jak velký máte trávník, ale jak velkou plochu na jeden krát budete sekat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..