Netradiční sekačka

Součástí každé zahrady je i trávník. U někoho větší, někde menší. Tráva může být zdrojem potravy pro králíky, kozy, krávy, koně, ovce. No pokud nemáte zvířata, i tak je třeba trávu sekat, protože by jinak nekontrolovaně přerostla každému zahrádkáři přes hlavu. Od tradiční ruční kosy přes ruční elektrické i motorové vyžínače a křovinořezy po sekačky s pojezdem a různé traktůrky máme k dispozici různé nástroje podle velikosti plochy, o kterou se máme postarat. Mezi mnoha sekačkami vyniká však jeden typ, vhodný i pro starší zahrádkáře.


Snad nejrozšířenějším typem stroje na sekání trávy v zahradách jsou vyžínače a křovinořezy. Menší vyžínače jsou poháněné elektrickým 230V nebo akumulátorovým elektromotorem nebo menším spalovacím motorem cca 25 až 35 ccm velkým. Na zahnutém konci tyče jsou vybaveny hlavicí se strunou o průměru od 2 do 2,4 mm. Křovinořezy mívají větší motory, cca 40 až 50 ccm, na konci tyče jsou vybaveny převodovkou do pomala a osazeny žací hlavou se strunou 2,4 až 3 mm silnou nebo ocelovým troj nebo čtyřzubým kotoučem. Rozdíl bývá nejen ve výkonu, ale i v hmotnosti. Zatímco motorové vyžínače mívají hmotnost kolem 7 kilogramů, křovinořezy hravě dosahují váhu 15 kilo.

Pro sekání trávy v malé 4 arové zahradě, převážně kolem stromů a chodníku, jsme používali malý vyžínač s dvoutaktním motorem. Když se první po deseti letech používání doslova sedřel, píst už neměl kompresi, rozhodli jsme se jej nahradit stejně velkým novým vyžínačem. Na sekání malých kousků travnatých ploch úplně stačil.

poslednikoseni

Když jsme se rozhodovali koupit větší zahradu, začali jsme zvažovat i další sekačky. Protože malým vyžínačem sekat velké plochy prostě nejde. Dlouho to trvá, malý výkon není stavěný na hodně trávy. Pro plochy cca 15 arů se nám ale nechtělo kupovat velké sekačky v ceně do třicet tisíc korun. Lištová sekačka s motorem se mi zdála technicky komplikovaná, bubnová sekačka zbytečně velká a drahá na to, že trávu jsme nechtěli sekat a sušit seno na krmení.

Související:  Nepřehánějte to s kompostéry

Při hledání vhodné sekačky pro naše uvažované potřeby jsme našli zajímavý typ sekačky s podvozkem. A za velmi příjemnou cenu. Výrobce v podstatě využil motorovou jednotku z běžného vyžínače o objemu 42 ccm i žací hlavu či ocelový trojzub na zkrácené hřídeli. Nosné popruhy nahradil jednoduchým podvozkem se dvěma pneumatickými koly. K tomu nastavitelná rukojeť s ovládáním otáček pohonného motoru a vypínač zapalování a netradiční křovinořez na podvozku je na světě.

koseni

Při sekání ho obsluha vede jako dětský sportovní kočárek před sebou, veškerou hmotnost zařízení mají na starosti dvě kola. Motorová jednotka je na podvozku snadno přestavitelná do tří poloh, takže seče trávu nejen před sekačkou, ale i po levém nebo pravém boku. Výhodné to je, když potřebujete sekat vedle plotu nebo vedle stružky. Kola jedou po pevném podkladu, žací struna seká na bok od stroje.

Nevýhodou sekačky Zipper Zi-Mos125 se může zdát úzký záběr 45 centimetrů při sečení strunou. Když sekáte s vyžínačem na ramenou, tak rotačními pohyby v bedrech dosáhnete mnohem širší záběr sečení. No i pocítíte mnohem větší únavu. Zipper je ale tak silný, že stačí posunout plastový ochranný kryt žací hlavy trochu dozadu a hned můžete sekat v záběru 55 cm. Je to výhodné ve vysoké trávě, protože šířka sekačky přes kola je 48 cm a původní záběr sečení jen 45 cm.

Je mnohem méně namáhavější projet po zahradě párkrát nahoru-dolů se sekačkou na kolech, než nést na svých bedrech těžký křovinořez a sekat vysokou trávu s ním. Díky této netradiční sekačce, vhodné i pro důchodce nebo handicapované, se stalo pro nás sekání i velké louky jednoduché a bez velké námahy. Navíc cena takové sekačky nedosahuje ani zlomek ceny velké bubnové sekačky, pro kterou by byla naše louka i tak malá.



Související:  Ve stavebninách seženete také kvalitní fasádní barvy