Třístranný krb

Tradiční krby jsou populárním zdrojem tepla i v dnešní moderní době. Otevřený oheň vždy člověka fascinoval a pokud může mít i v domě nebo bytě krb či kamna, ve kterých lze pozorovat oheň, je to příležitost k vytvoření neobyčejně kouzelné atmosféry. Zvláště za mrazivých zimních večerů, kdy venku řádí fujavice, mrzne a padá sníh, je posezení u krbu tím nejkrásnějším zážitkem.


Plápolající oheň a sálavé teplo nemůže nahradit žádný jiný zdroj tepla. Otevřené krby jsou dnes vytlačovány moderními krbovými kamny a krbovými vložkami. Důvodem je především nízká účinnost otevřeného krbu, která není vyšší než 15 % a také občasný závan kouře a prach, šířící se po místnosti zejména při manipulaci s popelem. Na rozdíl od klasického krbu mají krbová kamna a krbové vložky účinnost až 90 % a pokud si pořídíte kamna s výměníkem, můžete jimi vytápět celý dům.

4724527426_8ce37a70af_o

Rostoucí požadavky zákazníků inspirují výrobce k neustálé inovaci krbových kamen a krbových vložek. Do dnešních moderních interiérů, které jsou mnohdy zařízeny až futuristicky, se příliš nehodí klasická krbová kamna. Zrovna tak krbová vložka, která se většinou obestavuje, má většinou čelní prosklená dvířka. Stále oblíbenější jsou ovšem krbové vložky rohové, dvoustranné a třístranné. Naprosto unikátní je třístranný krb se zadním přikládáním.

865345678

V obytné místnosti můžete mít obestavěnou krbovou vložku, která má ze tří stran prosklení, což umožňuje vyjímečný zážitek. Posezení u takto koncipovaného krbu nabudí zcela přirozeně dojem, že sedíte u otevřeného ohně a přitom jste v pohodlí a čistotě svého domova. Kromě tohoto efektu má třístranný krb se zadním přikládáním neocenitelnou výhodu přikládání z jiné místnosti. Většinou se to praktikuje tak, že zadní stěna s dvířky se umísti v technické místnosti. To má ale nevýhodu v tom, že tato často malá místnost je záhy přetopena.

456a7654e6789e467

Proto je vhodnější umístění dvířek pro přikládání například na chodbu, odkud se teplo může šířit do dalších prostor v domě. Pokud má někdo zimní zahradu navazující na dům, je možné umístit přikládání zde a má o teplo v zahradě postaráno, aniž by musel natahovat do zahrady například potrubí ústředního topení. Nespornou výhodou zadního přikládání je bezprašnost v obytné místnosti, která vzniká při manipulaci s popelem, odpadá hluk i nečistota při přikládání dřeva do krbu a v neposlední řadě tak eliminujete riziko zakouření do obytné místnosti.

Zdroj obrázků: flickr.com, firesidecollection
Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..