Usnadněte ptáčkům zimu

V zimním období jsou u nás podmínky, které komplikují přežití stálých ptačích druhů – nízké teploty mají vyšší nároky na termoregulaci, sněhová pokrývka a zmrzlá půda komplikují získávání potravy, krátký den zmenšuje časové intervaly pro shánění.


Aby opeřenci přežili dlouhou a mrazivou noc, musí tvořit dostatečné tukové zásoby. A tady bychom měli přijít na pomoc my a na obyvatele našich zahrad a okolí myslet i v zimním období, nejen v sezoně, kdy nás uchvacuje jejich zpěv.

Krmítka

Při výběru krmítka musíme myslet i na jeho umístění. Jste – li vlastníkem větší zahrady, ideální volbou je tzv. besídkové krmítko – prostorné krmítko umístěné na kůlu. Mějte na paměti, že musí být v dostatečné vzdálenosti od plotů a stromů, aby se do něj nedostali kočičí návštěvníci, pro které jsou ptáčci velkým lákadlem.

Stejně tak, pokud jej budete zavěšovat na strom – co nejdále od kmene, do takové výšky, která neumožní kočkám vyskočit na krmítko ze země. Také větev by měla být spíše slabší, opět tím znemožníte přístup kočce nebo i kuně. Ať zvolíte jakýkoli typ krmítka, mějte na paměti, že prostor, kam sypete potravu, by měl být krytý.

Návštěvníci krmítek – mezi nejčastější opeřence, kteří v zimě navštíví naše krmítka, patří sýkorky (modřinka, koňadra, uhelníček, parukářka), pěnkavy, hýlové, zvonci. Někdy se objeví i sojky nebo strnadi.

Co nabídnout za dobroty

Nabídka krmení, kterou ptáčkům chystáme, musí být dobrá a nezávadná. Nenabízejte zbytky od vašich stolů, jejich zažívání funguje jinak, než naše. Nejste – li si jisti, co nabídnout, navštivte zverimex nebo hobby market, kde najdete širokou nabídku krmných směsí. Mezi oblíbené patří lojové koule. Pokud chcete krmení chystat sami, vhodná jsou olejnatá semena (slunečnice, mák, řepka, ořechy – vlašské i lískové) a zrní. Do nabídky můžete zahrnout i tvaroh, ovesné vločky, strouhanou zeleninu nebo ovoce. Nezapomínejte ani na tradiční lůj – raději volte hovězí nebo skopový, vepřové sádlo není vhodné. Vzpomenete – li si na ptáčky při podzimních vycházkách přírodou, můžete nasbírat a usušit plody šípků, jeřabin nebo bez černého. Také sušená jablka a švestky budou v zimně pro ptáčky učiněnou pochoutkou.

Pokud na svou zahradu, balkon, či parapet umístíte krmítko, pamatujte, že na sebe berete velkou odpovědnost. Ptáčci, kteří potravu v zimě shánějí hůře, s naším krmítkem tak trochu počítají. Doplňujte jej tedy pravidelně a stále stejným množstvím potravy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..