Víte, jak založit venkovskou zahradu?

Poslední dobou se těší stále větší oblibě tzv. venkovský styl zahrady, jde o dokonalé souznění s přírodou, kdy je propojena směsice nejrůznějších bylin, květin, zeleniny a ovocných stromů a keřů. Není to tak jednoduché, založit takovou zahradu vyžaduje jednak pečlivou přípravu, jednak alespoň základní znalost nároků, velikosti a způsobu pěstování jednotlivých druhů. Je třeba také zohlednit několik základních aspektů – klimatických, terénních, stylistických a ekologických. Venkovská zahrada je návrat k zahradám našich předků, kteří dovedli velmi citlivě propojit krásu s užitkem, respektovali přírodu a docházelo k dokonalé symbióze, jež přinášela radost a užitek nejen majitelům, ale také různým druhům živočichů.


Návrh zahrady

Udělejte si nejprve návrh zahrady, je třeba zohlednit všechny skutečnosti, rozvržení záhonů, cestiček, bylinkových koutků, ale také velikost rostlin  a jejich nároky, aby po několika letech, až se rostliny rozrostou, bylo dosaženo žádaného efektu. Byliny vyžadují slunečnou polohu, jiné rostliny milují polostín nebo stín, v úvahu je třeba vzít také typ půdy. Po pečlivém promyšlení návrh realizujte, mimo jiné je také třeba pracovat s barvami, barevná harmonie a kontrasty vytváří nádherné efekty. Venkovská zahrada by měla od časného jara do pozdního podzimu sloužit svému účelu, proto si naplánujte vhodné druhy rostlin, od jarních cibulovin po rostliny kvetoucí do konce podzimu, jako jsou například rudbekie, afrikány, cínie nebo šanta kočičí. Při návrhu nezapomeňte na vhodné rozmístění okrasných trav, dají zahradě dynamiku, rozvolní prostor a jsou krásné i v zimě.

Záhony

Při návrhu koncepce záleží na tom, v jakém architektonickém uspořádání chcete zahradu mít, jestli má být v klasickém uspořádání záhonů ve tvaru čtverců nebo obdélníků nebo jestli budou také použity kruhové a polokruhové tvary, tato kombinace je velmi efektní, ale do takových záhonů sázíme spíše květiny a byliny, pro smíšené záhony zeleniny a květin volíme klasický tvar, je praktičtější pro údržbu.

Výsadba

Pro větší efekt i užitečnost je nejlépe osévat záhony ve střídavém sledu vždy po několika řádcích, od jara vyséváme špenát a různé druhy ředkviček a salátu, od dubna další druhy zeleniny jako je mrkev, petržel, cibule, celer, v květnu vysazujeme rajčata a papriky. Je dobré sázet tak, aby jednotlivé druhy chránily samy sebe před různými škůdci, osvědčila se kombinace cibule a mrkve, česneku a rajčat nebo kopru a okurek. Nesmíme zapomenout na nároky jednotlivých druhů, rajčata, okurky, papriky a celer se řadí mezi zeleninu 1. trati s vysokými nároky na pěstování a přihnojování. Zeleninové záhony prosazujeme užitečnými květinami jako je měsíček lékařský nebo afrikány, svým aromatem odpuzují nevítané škůdce.

Byliny

V typické venkovské zahradě mají významné místo, naši předkové měli rozsáhlé znalosti v oboru bylinkářství, tehdy se k doktorům nechodilo a bylo využíváno právě léčivého potenciálu bylinek. V koutku zahrady se nezapomnělo ani na skupinu kopřiv nebo pampelišek, neboť patří k největším léčivkám.  Do skupin jsou vysazujeme další druhy jako je například máta peprná, mateřídouška obecná, meduňka lékařská, tymián obecný, levandule, řebříček lékařský, dobromysl, pažitka, libeček, majoránka a měsíček lékařský. Byliny milují slunnou polohu a nesnáší příliš vláhy.

Ovocné stromy a keře

Patří neodmyslitelně k tomuto typu zahrady a pokud máme dost místa, je velmi vhodné zasadit alespoň pár ovocných stromků a keřů, které ponesou užitek. Ze stromů je vhodná jabloň, hrušeň, višeň, švestka a broskvoň nebo meruňka, z keřů angrešty, rybíz, maliny a ostružiny. Vždyť není nad to nasbírat si a pochutnat na svém vlastním ovoci.

Květiny

Na venkovské zahradě  nesmí chybět, dají jí nezaměnitelné kouzlo a krásně voní, mezi původní květiny patří růže, lilie, zvonky, kopretiny, náprstníky nebo floxy, z letniček hledíky, cínie, slaměnky, kosmosy,  sléz nebo lichořeřišnice. Budete překvapeni efektem, který vytváří vzájemná symbióza společenství zeleniny a rostlin. Přináší velký užitek i různým druhům hmyzu.

Ekologie

Na venkovské zahradě je nejlépe používat přírodní, organická hnojiva, založením vlastního kompostu z odpadu ze zahrady a zbytků z kuchyně vytvoříme dokonale ekologické hnojivo, během roku můžeme přihnojovat rostlinnými výluhy a zákvasy, nejúčinnější jsou z kopřivy, ale výborné jsou například z měsíčku lékařského, česneku, řebříčku nebo přesličky. Obsahují velké množství stopových prvků, které růst rostlin dokonale stimulují.

Také je třeba nezapomenout na travnaté plochy, zpevní půdu a umožní lepší přístup k záhonům, i když je půda přemokřená. Venkovská zahrada má nezaměnitelné kouzlo a odměňuje své majitele po celý rok krásou i užitkem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup